Elektromanyetik Tehditler

Yazan  Zeynel Özyurt Çarşamba, 31 Ocak 2018 19:30
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Radyoda sevdiğimiz bir müziğe denk gelir ve sesini açarız. Aslında radyodan bize ulaşan ses elektromanyetik dalgadır ve içimizi ısıtan müziği dinlerken, sevdiğimiz bir filmi izlerken ya da sosyal medyada paylaşım yaparken hayran hayran baktığımız teknolojilerle elektromanyetik dalgalara maruz kalırız. Telefonu elimizden düşürmez, kulaklığımızı kulağımızdan çıkarmaz, yan odaya geçince WI-FI'nin çekmediğinden şikâyet ederiz. Peki, elektromanyetik dalgalarındaki frekans şiddetinin artmasıyla neler olabileceğini biliyor musunuz? Ultra ses yöntemi sayesinde işitilebilen ses dalgaları ile insanların hipnoz olduğu yapılan deneylerde görülmüştür. Ultra ses dalgalarına maruz kalan insanlarda ani ateş, ağrı, uykusuzluk ya da uyuya kalma gözlemlenmiştir.

Elektromanyetik dalgaların ilk olarak nükleer silah denemelerinde görüldüğü düşünülürse tehlikenin boyutunu biraz daha iyi anlayabiliriz. Şiddeti artırılan mikrodalgalar derinizi yakabilir, insan kulağının duyamayacağı ama beynin frekanslarını algılayabileceği duygusal telkinlerde bulunabilir, bir arabayı patlatabilir. Hatta radyo vericilerindeki şiddeti artırarak ilk yapay şimşeği üreten Nikola Tesla, bu teknolojiyle dünyayı ikiye bölebilecek silahlar üretilebileceğini söylemiştir!

İnsan, insana hayret uyandıran bir varlık. Yerden yükseldikçe kürsü var, arş var; yerden yükseldikçe küçülürüz ama âlemin de halifesi biziz. Yani dünyamızı şekillendirmekten, yeryüzünü imar etmekten sorumluyuz. Bu sorumluluğu bilerek hareket etmenin ne denli önemli olduğunu bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.

Telefonların SAR değeri sağlığımızı etkiliyor!

SAR değeri kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü, yani radyasyonu gösterir. SAR değerinin yüksek olduğu telefonlar kalp rahatsızlıklarına, strese, dikkat bozukluğuna, kısırlığa, embriyonun gelişememesine ve işitme bozukluklarına yol açıyor. Ayrıca yüksek tansiyon ve beyin tümörü riski de taşıyor.

Telefonunuz sizi dinliyor!

Siber gözetleme için tasarlanan yeni bir mobil yazılım tespit edildi. Bu yazılım çevredeki konuşmaları dinleyebiliyor, fotoğraf ve video çekebiliyor, mesajları çalabiliyor ve hackerlar tarafından sunulan WI-FI ağına kendiliğinden bağlanabiliyor. Yazılım, ele geçirdiği cihaza kendisini "korunan uygulama" olarak tanıttığı için ekran kapandığında da çalışmaya devam ediyor!

Sıcak içecekler kanser mi yapıyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı yeni bir araştırmaya göre çok sıcak içecekler kanser riskini artırıyor. 65°C’nin üzerindeki içeceklerin yemek borusu kanseri geliştirme açısından riskli olduğu belirtiliyor.

Beyinde 100 yeni bölge farkedildi

Beynin yeni bir haritası yayınladı. Bilim insanları artık beynin gelişimini daha rahat izleyebilecekler. Alzheimer ya da Şizofreni gibi hastalıklarda beynin hasar tespiti de daha rahat yapılabilecek.

Dokunma hissi ileten ilk biyonik el

İtalya'da dokunma hissini iletebilen ilk biyonik el tanıtıldı. Elin üzerinde dokunduğu maddenin yumuşak mı sert mi olduğunu algılamasını sağlayan alıcılar bulunuyor. Protez, bu alıcılardan gelen mesajları sırt çantasındaki bir bilgisayara aktardıktan sonra bu bilgisayar mesajları beynin algılayabileceği sinir sinyallerine çeviriyor.

Samanyolunu göremeyebiliriz

İnsanlığın üçte biri ve Avrupalıların %60'ı, sokakların, meydanların, yapıların ve anıtların aydınlatılması yüzünden galaksilerinin görkemli parlaklığını göremiyor. Dünya nüfusunun %80'den fazlası az veya çok kirlenmiş bir gökyüzü altında yaşıyor. ABD ve Avrupa’da bu oran %99 civarında.

Kısa kısa

Dünyadan 9,7 milyar ışık yılı uzakta yeni bir galaksi kümesi görüntülendi. Küme, şimdiye kadar keşfedilen en parlak, en büyük ve en sıcak galaksi kümesi.

Profesyonel makine seviyesinde fotoğraf çekebilen telefonlarla tanışabiliriz. Kameraların DSLR makine seviyesine çıkartılmasına çalışılıyor.

Yapay zekâ yazılımı ile insan okuduğunu anlama yarışmasında karşılaştı. Kazanan ne yazık ki yapay zekâ yazılımı oldu.