En Popüler Şifre: Şifre

Yazan  Zeynel ÖZYURT Cumartesi, 03 Mart 2018 19:26
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yıl olmuş 2018 ama yapılan araştırmalara göre şifre olarak "şifre"yi seçen internet kullanıcılarının sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Demek ki siber saldırılar hakkında yazılan makalelerden, kitaplardan ve haberlere konu olmuş yüzlerce olaydan ders çıkartamamışız ya da konunun önemini kavrayamamışız.

Siber saldırıların yıkıcı etkisi saldırının niteliği ve saldırıyı yapanların yetkinliğine göre değişir. Bu girişimlerin bazılarıdan tamamıyla kaçmak mümkün olmasa da kişisel verilerinize ya da ailenize yapılabilecek saldırıların önüne pratik birkaç adımla geçebilirsiniz.

Güçlü parolalar seçin ve parolanızı sık sık değiştirin.

 Bilgisayarınızı siz ondan uzaklaşınca parolalı ekrana düşmesi için ayarlayın.

 Kişisel bilgilerinizi arama motorlarında belli periyotlarla tarayın. Hakkınızda açılmış sayfaları ve adınıza oluşturulmuş sahte profilleri bu şekilde yakalayabilirsiniz.

 Kaynağını bilmediğiniz ücretsiz WI-FI ağlarını kullanmanız cihazınızı açık hedef hâline getirir.

 Evde, işte ve yanınızda bulunan tüm cihazlarda kullandığınız internet tarayıcılarının ön belleğini periyodik olarak temizlemeyi unutmayın.

 Güvenlik sertifikası olmayan web sitelerinde tıkladığınız bağlantılara dikkat edin.

 Taşınabilir bellek gibi haricen kullanılan aygıtları, kullanım öncesi taramayı ihmal etmeyin.

 Kamuya açık bilgisayarlardan uzak durun.

Dikkat!

Yapay zekâ insanlığı tehdit ediyor!

İnsanüstü yeteneklere sahip olma iddiasındaki yapay zekâ, insanlığın geleceği için büyük riskler taşıyor. Sınırsız hesaplama yeteneği ile yapay zekâ; en güvenli bilgilerinize kolaylıkla erişebililir, şehirlerin altyapılarını işlemez hâle getirebilir. Aynı şekilde yapay zekâ, sahte videolar ve haberler üretip kitleleri rahatlıkla maniple edebilir.

Kısa kısa

Oxford Üniversitesi doktora öğrencisi David Nadlinger "İyon Tuzağında Atom" adını verdiği fotoğrafta atomu görüntülemeyi başardı.

Bilim insanları yumurtalık, göğüs, prostat, karaciğer, beyin, akciğer, cilt ve kolon kanseri hücrelerini yok eden bir molekül geliştirdi. Molekül, "süper suikastçı" olarak tanımlanıyor.

5G teknolojisine geçecek ilk 3 şehir belli oldu. Bunlardan ikisi ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Dallas ve Waco kentleri, diğeri ise Atlanta eyaletinin merkezi Georgia metropolü olacak.

Kalp krizi ve felç riskini tahmin edebilen algoritma

Yapay zekâ uzmanları tarafından geliştirilen bir yazılımla kalp krizi ve felç riski, retina taramasıyla tahmin edilebilecek. Yapılan testler neticesinde yazılım algoritması, kişinin retina fotoğraflarından beş yıl içersinde kalp krizi ve inme gibi rahatsızlık geçirme ihtimalini doğru tahmin etmeyi başardı.

Artık cep telefonlarını mikroskop olarak da kullanabilirsiniz!

Milimetrenin 1/200'ü ölçeğindeki mikroskobik organizmaları, hayvan ve bitki hücrelerini, hatta hücre çekirdeğinin yapılarını bile görüntüleyebilen cep telefonu eklentisi üretildi.

Hücreler, insan öldükten sonra da yaşamaya devam ediyor

Kadavralar üzerinde yapılan incelemeler bazı genlerin ölümden sonra bile aktif olduğunu ortaya koydu. Buluş, en çok adli tıp incelemelerinde işe yarayacak gibi görünüyor.

Yörüngesinde öte gezegen barındıran en parlak yıldız

Güneş Sistemi dışında yörüngesinde bir gezegen olduğu tespit edilen en parlak yıldız keşfedildi. "HD 212657" adı verilen yıldızın etrafında, dünya zamanıyla 10 günlük bir yörünge üzerinde bir öte gezegen dönüyor.

Yüzümüzü 15 gen bölgesi belirliyor

Belçikalı bilim insanları, 3 boyutlu insan yüzlerinin olduğu bir veri tabanını gen bilgileriye eşleştirerek DNA zincirinde insan yüzünün karakterini belirleyen genlerin bulunduğu 15 bölgeyi teşhis etmeyi başardı. Bu genetik bölgelerin ana rahminden itibaren etkin oldukları ve 15 genden 7'sinin burunla ilgili olduğu belirtiliyor.