Geleceğin Yazısı: Yapay Zekâ

Yazan  Zeynel Özyurt Salı, 04 Aralık 2018 21:42
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bilimkurgu gibi gelebilir ama uzak gelecekte tartışılacak en önemli şey yapay zekâ olacak. Yapay zekâyı dijital kopya beyinler olarak düşünebilirsiniz. Dünyadaki tüm bilgilere ulaşabilen android beyinler…

Bilim insanları, geleceği şekillendirecek olan teknolojinin yapay zekâ olduğunu öngörüyor. Fakat öngörülen en önemli, belki de en ürkütücü gelişim yapay zekânın hayatımızın tam merkezinde olacağı. Android beyinler insan gibi düşünebilecek ve duygusal tepkiler verebilecekler.

Android beyinleri, robotlarla karıştırmayın. Satranç ve Go gibi zor oyunlarda insanı mağlup edebilir, bilgi yarışmalarında rahatlıkla yenebilir. Bugüne kadar yapılan insansı yapay zekâ örnekleri bize, bu teknolojinin bilgisayar ya da robottan çok ilerde olduğunu gösteriyor. Bu androidler insan beyni gibi bilgi işleyebilir, karar verebilir, tepkilerini dile getirebilirler. Cep telefonlarımızla bu teknolojiye ne kadar adapte olduğumuzu görebiliriz. Sınırlı güçteki yapay zekâlarıyla cep telefonları, bizlerin anılarına ve sırlarına vakıf. Ulaşamayacakları bilgi ise yok denenebilecek kadar az.

Yapay zekâ ile insanların savaşı ise androidlerin fabrikalardaki iş gücünün yerini almasının, bir hemşire gibi hastalarla ilgilenmesinin ya da sosyal hayat içinde etkileşimde olduğumuz alanlarda mesela trafikte karşımıza çıkmasının ardından başlayacak.