Münih’te tiyatro gösterisine yoğun ilgi

Cumartesi, 03 Mart 2018 21:37
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Münih’te DİTİB tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Gençlik buluşmaları, tiyatro ve bilgi yarışmalarının düzenlendiği etkinlikler kapsamında, Münih Pasing DİTİB Hacı Bayram Camii Gençlik Kolu Tiyatro Grubu, ‘Gül Yüze Hasret Hz. Vahşi’ konulu tiyatro gösterisi icra ederken, ‘Veda Hutbesi Oratoryosu’  ve 'Şiir Dinletisi' de sunuldu. Din Görevlisi Hayrunnisa Peker yönetiminde hazırlanan, ‘Gül yüze Hasret Hz. Vahşi’ konulu tiyatro gösterisinde izleyicilere, Hz. Vahşi'nin Müslüman oluşu ve bu sürede yaşadığı kendi iç âlemindeki pişmanlıklar aktarıldı.

Diğer yandan Münih Din Hizmetleri Ataşeliği çalışma bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Landshut Koordine Bölgesi DİTİB Cemiyetleri ‘Gençlik Buluşması’, Neufahrn Ndb DİTİB Hacı Bayram Camiinde gerçekleştirildi. ‘İdeal Gençlik’ temalı programa çok sayıda genç katıldı. Müslüman bir gencin sahip olması gereken güzel ahlakın anlatıldığı ve Landshut Yunus Emre Camii Din Görevlisi Ahmet Vural'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Cemiyet Başkanı Yüksel Demir’in konuşmasının ardından Din Görevlisi Ahmet Karslı, Koordine Bölgesi din görevlileri Ali Erdoğan, Bayram Aydın, Fatih Özdemir, Ahmet Vural ve Veli Önal, ‘İdeal Gençlik’ konulu sunum yaptılar. İlahilerin seslendirildiği programa, gençler yoğun ilgi gösterdi.

Bir diğer etkinlikte ise Ichenhausen Yunus Emre Camiinde, Kur'an Kursuna katılımı artırmak ve iki haftalık tatili değerlendirmek amacıyla kursa katılan öğrencilerin velileriyle birlikte yarıştığı, ‘Eğlenerek Öğrenelim’ adlı bilgi yarışması düzenlendi. Kur'an-ı Ke-
rim tilavetiyle başlayan ve Günzburg Koordine Bölgesi DİTİB cemiyetlerinde görevli din görevlilerinin jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya, 10 'ar kişilik gruplar hâlinde 30 yarışmacı katıldı. Yarışma öncesi konuşma yapan Din Görevlisi Kâmil Karaman, her yarışmada kazanan ve kaybedenin olduğunu ancak dinî bilgiler yarışmasında tüm yarışmacıların kazandığını ifade etti.  Yarışma sayesinde öğrencilerin ve velilerin bilgilerini tazeleyerek hayatları boyunca hatırlayacağı güzel bir anı olduğunu vurguladı. Dinî Bilgiler ve Genel Kültür alanında 25 sorunun sorulduğu yarışmada, Leylak grubu birinci, Nergis grubu ikinci,  Sümbül ve Kardelen grubu da üçüncü oldu. Dereceye giren yarışmacılarla birlikte tüm yarışmacı öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi. Yarışmanın ardından öğrenciler bir piyes sergilediler.