HASEKİ ABDURRAHMAN GÜRSES EĞİTİM MERKEZİ DUALARLA HİZMETE AÇILDI

Perşembe, 30 Kasım 2017 10:52
Öğeyi Oyla
(0 oy)

İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilen, uzun yıllar ilim, kültür ve medeniyetimizin merkezlerinden olan ve daha sonra 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi olarak hizmete devam eden bina, yapılan düzenleme ve restorasyon çalışmalarının ardından, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi olarak yeniden Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar’ın yaptığı dua ile hizmete açıldı. 

İstanbul Fatih’te bulunan eğitim merkezinin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslami ilimlerin öğretileceği ve bir örneklik teşkil edecek olan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinin, Türkiye için son derece önemli olduğunu belirtti. Türkiye’de dinî eğitimin önemine işaret eden Başkan Erbaş, Türkiye’nin on ilinde Dinî Yüksek İhtisas Merkezlerinin bulunduğunu ve buralarda İslami ilimlerin tahsil edildiğini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İslami ilimlerin öğretilmesine son derece önem veriyoruz. Bu ilim müesseselerinde ilim adamı yetiştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

İslami ilimlerin en güzel şekilde öğretilmesi ve ilme teşvik etmenin amaçları olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye’ye örneklik teşkil edecek bu güzel ilim müessesesinin açılışını yapmayı nasip ettiği için Allah’a şükürler olsun. Bu ilim merkezinde İslami ilimlerin tamamı öğretilecek. Bunun yanında kıraat eğitimi de çok değerli hocalarımız tarafından verilecek. Bu tarihî mekânda, İslami ilimlerin tedris edileceği bu ilim merkezi; İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam âlemine hayırlı olsun.” diye konuştu.

Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise külliye hâlinde düzenlenen merkezin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün İstanbul’umuzun tarihî yerlerinden birinde, uzun zaman ilim, kültür ve medeniyetimizin merkezlerinden olan, yeni dönemde de aynı amaçla hizmet edecek Haseki Eğitim Merkezinin açılışında hepinizi selamlıyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Kıraat ilmini, en ince ayrıntılarına kadar öğretileceği bir merkezin önemine işaret eden Bozdağ, “Bu merkez, Kur’an’ın doğru okunması ve anlaşılmasına büyük katkı sağlayacak. Kur’an’ın doğru okunması son derece önemlidir. İslam’a ve Kur’an’a hizmet edecek bu merkez, aynı amaç doğrultusunda yıllarca hizmet verir inşallah. Kur’an’ın ilk muhatabı ve tebliğcisi Peygamberimiz başta olmak üzere, Kur’an’a hizmet eden herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Bundan sonrakilere de Allah başarı ihsan etsin. Eğitim son derece önemli. Dinî yüksek ihtisas merkezleri, halkı İslam konusunda aydınlatma konusunda önemli bir hizmet yerine getiriyor.” diye konuştu.

Diyanet Akademisi kurulacak

Başbakan Yardımcısı Bozdağ açılışta yaptığı konuşmada, 2018 yılında ‘Diyanet Akademisi’nin kurulacağını belirterek, bu akademide müftü, vaiz, imam-hatip, müezzin ve Kur’an kursu öğretmenlerinin, meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimlerinin sağlanacağını söyledi. 

Hazırlıkların sürdüğünü ve Diyanet’in bu anlamda çalışmalarının devam ettiğini belirten Bozdağ, 2018 yılında bu yasa yürürlüğe girdikten sonra yeni bir adımın atılmış olacağını ve din görevlilerinin mesleğe başlamadan önce, bu akademide eğitim göreceğini, ardından da mesleğe başlayacaklarını belirtti.

Bozdağ, konuşmasının sonunda, açılışı yapılan Eğitim Merkezinin İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam âlemine hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Açılışa, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin, Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük ve Diyanet İşleri Eski Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.