BAŞKAN ERBAŞ, ŞIRNAK'TA DİN GÖREVLİLERİYLE BULUŞTU

Perşembe, 30 Kasım 2017 11:06
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Bizler, toplum içerisinde saygınlığımızla, güvenilirliğimizle gençlerimizin, çocuklarımızın örnek aldığı kişiler olmalıyız.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Şırnak'ın il ve ilçelerinde görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.  

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak il Müftüsü Ramazan Tolan ve çok sayıda din görevlisinin katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade ederek, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına Prof. Dr. Huriye Martı'nın atandığını söyledi.

Toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlilerinin Kur’an-ı Kerim’de, ‘İçinizden iyiliğe ve hayra çağıran; kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.’ diye emrettiği ümmetin  bir parçası ve bunu yerine getirme vazifesinin de Hz. Peygamberden bir emanet olduğunu söyledi. Din görevlisinin taşıması gereken çok önemli vasıflar olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Din görevlisinin yaptığı işin peygamber mesleği olduğunun her zaman farkında olması gerekir. Bunun için olmazsa olmazımız; aşkımız, heyecanımız, samimiyetimiz olmalıdır. İhlas ve samimiyet olmadan bu vazife yapılmaz.” dedi. Başkan Erbaş, her bir din görevlisinin örnek bir hayat sergilemesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizler; gençlere, çocuklara muallimlik yapıyoruz. Bizler namaz kıldırdığımız insanların, Kur’an kurslarındaki öğrencilerimizin  öğretmeniyiz, muallimiyiz. Bizler, toplumun en güvenilir insanları olmalıyız. Bizler, toplum içerisinde saygınlığımızla, güvenilirliğimizle gençlerimizin, çocuklarımızın örnek aldığı kişiler olmalıyız.” diye konuştu.

Din görevlisinin, Kur’an’ın lafzına ve mealine hâkim olmasının önemine işaret eden Başkan Erbaş, “Bilgi sahibi olmalıyız. Hikmet sahibi olmalıyız. Bunun için iyi bir okuma planına sahip olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığına aidiyet bilincine ve vazife şuuruna vurgu yapan Başkan Erbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Sabır, tahammül bizim vazifemizde asla taviz vermeyeceğimiz vasıflarımızdır. Sabır olmadan olmaz. Halkımızın acı ve tatlı günlerinde her zaman yanında olacağız. Hiç bir zaman halktan uzaklaşmayacağız. Görevimize tam sadakat ile bağlı olacağız. 4-6 yaş Kur’an kurslarımız, ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarımız var. Ev ev dolaşıp insanlarımızı Kur'an öğrenmeye çağıralım, ‘Gelin size Kur’an öğretelim.’ diyelim. İhtiyaç odaklı Kur’an kurslarımız var, cami derslerimiz var, buralara katılan insanların sayısını artırmalıyız. Bu çalışmalar, hem bizi hem de cemaatimizi yetiştiriyor.”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Bütün terör örgütlerine karşı bu dinin aydınlık yüzünü anlatacak olanlar sizlersiniz.

‘Şırnak Din Görevlileriyle Buluşma’ toplantısına katılarak bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımızın önderliğinde, Türkiye'de bütün illerde uygulanacak olan bir projenin ilkinde, Şırnak'ta siz değerli din görevlilerimizle birlikteyiz." dedi. Din görevlisinin taşıdığı sorumluluğun önemine işaret eden Başkan Yardımcısı Bozdağ, “FETÖ terör örgütü, DEAŞ terör örgütü, PKK terör örgütü gibi bütün terör örgütlerine karşı, bu dinin aydınlık yüzünü anlatacak olanlar sizlersiniz." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının Diyanet Akademisi adı altında bir akademi kurmayı planladığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyanet Akademisi, Dinî Yüksek İhtisas Merkezleri ve Diyanet Eğitim Merkezleri olarak iki bölümden oluşacak. Dinî Yüksek İhtisas Merkezleri; müftülerin, vaizlerin ve özel ihtisas gerektirenlerin eğitim ve öğretimini yapacak. Diyanet Eğitim Merkezleri; imam-hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyımların adaylık ve meslek içi eğitimlerini yapacak. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra belli bir süre buralarda eğitim ve öğretim almayanlar; doğrudan imam-hatip kadrolarına, Kur'an kursu öğreticisi kadrolarına, müezzin-kayyım, vaiz ve müftü kadrolarına atanamayacaklardır. Önümüzdeki günlerde imam-hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyım alım sınavı ilanına çıkıyoruz. Rakamları şimdilik açıklamıyorum, inşallah bu ayın sonuna doğru açıklayacağız ve boş olan kadroları dolduracak önemli bir adımı atacağımızı, buradan bütün Türkiye kamuoyuna duyurmak istiyorum. Bütün illerde il müftü yardımcılarından en az biri, bundan sonra kadın olacaktır. Büyükşehirlerde belki daha fazla ama bütün illerde bir kadın müftü yardımcısı atamasını gerçekleştireceğiz. Kadın vaizlerin sayısını da artıracağız, Kur'an kursu öğreticilerinin sayısını da artıracağız.”