ŞIRNAK GEYLANİ CAMİİ YENİDEN HİZMETE AÇILDI

Perşembe, 30 Kasım 2017 11:15
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Başbakan Binali Yıldırım: Siz bu alçak örgütün, PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin ne olduğunu 15 Temmuz’da gördünüz. PKK terör örgütünün Kürtler diye, Kürtlerin hakkı diye bir meselesi yok. Böyle bir sorunu yok. 

Şırnak’ta bölücü terör örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda tahrip olan ve daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından onarılan Geylani Camii, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katıldığı törenle yeniden ibadete açıldı.

Cuma namazını  Geylani Camii'nde kılan Başbakan Yıldırım, namazın ardından caminin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Başbakan Yıldırım, "Artık bunlar bu millete zarar veremeyecek. Bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki biz ilimize, ülkemize, çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkalım. Beraber, birlikte önümüzde inşallah çok güzel günler olacak." dedi.

Şırnak'ta iki yıl önce yaşanan terör olaylarını hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Siz bu alçak örgütün, PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin ne olduğunu 15 Temmuz’da gördünüz. PKK terör örgütünün; Kürtler diye, Kürtlerin hakkı diye bir meselesi yok. Böyle bir sorunu yok. Sorun Kürt vatandaşlarımızın böyle bir terör örgütü gibi bir sorunu var. Sizin PKK gibi bir sorununuz var.  İki yıl önce maalesef vatan hainleri, hiç gözünü kırpmadan burada binalarımızı başımıza geçirdiler. Camilerimizi yıktılar. Hayallerimizi yok ettiler. Yavrularımızın, gençlerimizin geleceğini kararttılar. Zannettiler ki oldubittiyle biz Şırnak'ı ele geçiririz. Şırnaklıları esir alırız. Şırnak buna geçit verir mi? Elbette vermez. Vermediniz. Alçakları perişan ettiniz, yerle bir ettiniz. Dediniz ki bizim Rabbimiz bir, peygamberimiz bir, biz bir milletiz. Bayrağımız bir, devletimiz bir, vatanımız bir. Bu ülkede biz; bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, birlikte Türkiye olacağız.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Mabetlerimize kimin eli uzanırsa o eli kırmak hepimizin namus borcudur, şeref borcudur.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yaptığı konuşmada, Şırnak'ta bölücü terör örgütünün il genelinde 27 camiyi yıktığını, 70 camiye de hasar verdiğini belirterek, "Kim yaptı bunları, Allah'ını tanımayan, tanıyorsa bile O’nun emirlerine uymayan, O’nun evine göz dikenler. Orada terör yapanlar ancak Şeytanı memnun ederler. Başka kimsenin rızasını kazanamazlar. Mabetlerimize kimin eli uzanırsa o eli kırmak, hepimizin namus borcudur, şeref borcudur." dedi. Caminin hayırlı olmasını dileyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, camilerin bulundukları her yerde, o diyarda yaşayan insanların Müslümanlığının dünyaya, âleme ilan edildiği yerler olduğunu ve bağımsızlığın sembolü olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, camilerin dirliğin, birliğin, kardeşliğin omuz omuza saf olunmasının merkezi olduğunu vurgulayarak, "Hepimizin kıblesi bir ve aynı safta, önümüzde, arkamızda, yanımızda, kimlerin olduğuna bakmaksızın omuz omuza Yüce Allah’ın divanına duruyor, onun önünde eğiliyor, secdeye varıyoruz. Bu bizim dinimizin, omuz omuza, birlikteliğe, birliğe, kardeşliğe aynı istikamette yürümeye aynı hedef için kilitlenmeye verdiği önemi göstermesi bakımından son derece önemlidir." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Geylani Camii'nde hutbe okuyup Cuma Namazı kıldırdı. Başkan Erbaş, Geylani Camii’nin milletimizin yardımları ve destekleri ile onarıldığını söyleyerek, katkısı olanlara teşekkür etti. Başkan Erbaş, camilerin göğsüne hiçbir  zaman namahrem elinin dokunamayacağını, camilerden kıyamete kadar ezanların dinmeyeceğini söyledi. Geylani Camii’nin yeniden  ilimle, hikmetle, ibadetlerle ihya olacağına işaret eden Başkan Erbaş,  “ Geylani Camimizde nice insan secde edecek, rüku edecek, Rabbimize hep birlikte ibadet edeceğiz.” dedi.

Caminin yeniden gençlerle, çocuklarla şenleneceğine değinen Başkan Erbaş, “Camimizde çocuklarımız eğitim görecekler, gençlerimizin gönlü, ruhu bu camiye bağlı olacak ve bu camimizde sonsuza kadar ezanlar dinmeyecek, bu camimizin göğsüne hiçbir zaman namahrem eli dokunmayacak.” diye konuştu.

Caminin açılışında dua eden Başkan Erbaş, “Allah'ım bu camimizde ilelebet ezanların okunmasını nasip eyle, ezanlarımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, vatanımıza göz diken din düşmanlarına fırsat verme Allah’ım. Düşmanların vatanımız için kurmuş oldukları her türlü tuzağı kendi başlarına makus eyle Allah'ım. Allah'ım, kardeşliğimizi daim eyle. Allah’ım, bu toprakları bizlere, milletimize vatan yapmak için şehit olan bütün şehitlerimize rahmet eyle.” niyazında bulundu.