Mevlid-i Nebi, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı

Pazartesi, 01 Ocak 2018 14:12
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hz. Peygamber Efendimizin doğumu olan Mevlid-i Nebi, tüm yurtta il ve ilçe müftülükleri ve yurt dışında da Din Hizmetleri Müşavirilik ve Ataşelikleri tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün etkinlikler kapsamında, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenledi. ‘Hz. Peygamber’i Nasıl Anlamalıyız?’ başlıklı konferansın açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

Mevlid-i Nebi’nin ülke genelinde çeşitli etkinliklerle idrak edileceğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konferans öncesi yaptığı kısa konuşmada, “İnsanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarmak üzere Rabbimizin gönderdiği yüce Peygamberimizin doğumunun sene-i devriyesinin heyecanı artık bütün dünyayı kaplamaya başladı. Biz de o heyecanı birlikte yaşamak için bu yılın Mevlid-i Nebi etkinliklerini bugün başlatmaya karar verdik.” dedi. Hz. Peygamber’in Kur’an-ı Kerim’de bir şahit, bir müjdeci, bir uyarıcı olarak gönderildiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Hz. Peygamber; şahitliğini, müjdeciliğini, uyarıcılığını, davetini ve tebliğini yaptı. Vazifesini yerine getirdi ve Rabbine yürüdü. Şimdi bu vazife âlimlerin üzerinde, bizim üzerimizde. Esasında bütün Müslümanlar bundan sorumlu ama öncelikli olarak ilim adamlarının, din adamlarının görevi. Bundan sonra Efendimizin bize emanet etmiş olduğu bu görevleri, bizler ve bizim gibi din hizmetinde bulunan insanlar yapacaklar. Cenab-ı Hak, en güzel şekilde yapmayı nasip eylesin." diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Hz. Peygamber’in hayatından kesitler anlatarak, İslam dünyasında yaşanan sorunlara bakıldığında Müslümanların, Hz. Peygamber’i ve İslam’ı yeniden anlaması gerektiğini söyledi.