Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Azerbaycan ziyareti

Çarşamba, 31 Ocak 2018 14:21
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi program için Azerbaycan’a gitti. Başkan Erbaş, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Başkan Erbaş, Aliyev’e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını iletti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Başkan Erbaş’ı, Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atanması dolayısıyla tebrik ederek başarılar diledi. Görüşmeye, Azerbaycan Kafkas Müslümanları Dinî İdare Başkanı Allahşükür Paşazade de katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Kudüs ve Mescid-i Aksa çağrısı

Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş: İslam dünyasını birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün yanında yer almaya çağırıyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “İslam dünyasını birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün yanında yer almaya çağırıyoruz.” dedi. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen, ‘2017 İslam Dayanışması Yılı: Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalog’ Uluslararası Konferansı’na katılan Başkan Erbaş, konferansın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Bangladeş’e gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Başkan Erbaş, Myanmar’daki katliamdan canını kurtarabilen bir milyon kadar Arakanlı Müslüman’ın Bangladeş’te yaşadığını söyledi. Kamplarda kalan Müslümanları ziyaret ettiklerini anlatan Başkan Erbaş, “Şunu gördük ki insanlığın bittiği yerdir, şu anda Arakanlı Müslümanların durumu. Vicdanı olan her insan, Arakanlı Müslümanların durumunu görüp de utanmıyorsa, demek ki insanlığında problem var.” değerlendirmesinde bulundu. Yemen’de mezhep savaşının sürekli kışkırtıldığını ve çatışmaların savaşa dönüştüğüne dikkati çeken Başkan Erbaş, şunları dile getirdi: “Müslümanların yaşadığı her yerde kan ve gözyaşı var. Geçen hafta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesi toplandı. ABD’nin Kudüs kararını reddettiler, kınadılar. Biz, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde olmasını isterken, insanlığın savaş ve çatışmalardan uzak, huzur içinde yaşamasını arzu ederken; birileri, bunun içinde ABD var, bunun içinde Batı var, çatışma çıkarmak, savaş çıkarmak ve belki daha çok silah satmak için plan ve projeler yapıyorlar. Biz bunları reddediyoruz ve İslam dünyasını birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün yanında yer almaya çağırıyoruz.” İİT üyelerinin, Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasına karar verdiğini hatırlatan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün Müslümanların bu kararlarının arkasında durmasını istiyoruz. Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz, ‘Müminler kardeştir, kardeşlerinizin arasını düzeltin.’ diye emrediyor. Müslümanlar, Kur’an'a kulak vermelidir. İslam dünyasındaki dağınıklığın, birlik ve beraberliğe dönüşmesi için Türkiye Müslümanları olarak, devleti ve milletiyle hep birlikte gayret içerisindeyiz. İnşallah diğer Müslümanlar da aynı duygular içinde hareket eder.”

Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan devlet televizyonunda canlı yayına katıldı

Prof. Dr. Ali Erbaş: Bütün insanlık dünyayı yaşanılır hâle getirmek için gayret etmelidir.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan devlet televizyonunda katıldığı programda yaptığı açıklamada, bütün insanlığın dünyayı yaşanılır hâle getirmesi için gayret etmesi gerektiğini söyledi. Ziyaretleri esnasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan’da devlet televizyonu Az TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Başkan Erbaş programda, ‘2017 İslam Dayanışması Yılı’ çerçevesinde düzenlenen programlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Erbaş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, 2017 yılını ‘İslam Dayanışma Yılı’ ilan ettiğini hatırlatarak, “2017 yılı boyunca çeşitli ülkelerde toplantılar yapıldı. Ekim ayının ortalarında da İstanbul’da bir toplantı yapıldı. O toplantılarda dünyanın gidişatı, özellikle barışın bozulmasına yönelik yapılan birtakım planlar, o planların arkasındaki insanların amaçları nedir; bunlar gündeme getirildi. Barışın sağlanması, yeryüzünde huzurun olması için neler yapılması gerekiyor, neler yapmamız gerekiyor, bunlar konuşuldu.” dedi. Dünyanın herhangi bir yerinde katledilen, zulüm gören insanların, inancına bakılmaksızın kurtarılması ve zulmün önlenmesi gerektiğini anlatan Başkan Erbaş şöyle konuştu: “Bizler müminler, Müslümanlar olarak, bütün insanlığı hayra çağırmalıyız. Kötülükleri ortadan kaldırmalıyız, iyilikleri yaygınlaştırmalıyız, bunun için gayret ediyoruz. Bu toplantılarda alınan kararlar, inşallah dünyaya barışın gelmesi, akan kanların durdurulması, terör örgütlerinin ortadan kaldırılması noktasında katkı sağlar. Şu anda biz bunun için çabalıyoruz, gayret ediyoruz. Fakat bir taraftan da bakıyorsunuz ki bu savaşları, bu çatışmaları sürdürmek isteyen birtakım anlayışlar var. Onları ortadan kaldırmak için gayret etmemiz lazım.” İslam’ın bütün insanlığın barışı, huzuru için geldiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Barış herkese lazım, sadece Müslümanlara lazım değil, bütün inançlara da barış lazım. Dolayısıyla bütün insanlık dünyayı yaşanılır hâle getirmek için gayret etmesi gerekiyor. İslam zaten 1400 yıldır bunu sağlamaya çalışıyor. İslam, ‘Ey iman edenler, hepiniz barışa giriniz.’ ayet-i kerimesiyle bütün insanlığı barışa çağırıyor.” dedi.

İslam medeniyeti farklı inançları bir arada, barış içerisinde yaşatmıştır

“Biz, 1400 yıllık İslam medeniyetimizde farklı inançları, farklı ırkları bir arada yaşatmanın en büyük tecrübesini gösterdik.” diyen Başkan Erbaş, “Medine’de Hz. Peygamber Efendimiz, farklı inançlardan insanları bir arada yaşatmayı sağlamış, bunu başarmış, sonra Endülüs’te, Selçuklular döneminde bunu yaşatmışız. Osmanlı döneminde bunu zirveye taşımışız, farklı yapıda, farklı etnik kökenlerde, farklı inançlarda insanları huzur içerisinde, barış içerisinde yaşatmayı başarmış bir medeniyetiz biz. Bunun örneklerini işte Azerbaycan’da görüyoruz, Türkiye’de görüyoruz, Özbekistan’da görüyoruz. Biz birlik, beraberlik içerisinde olursak, Myanmar’dan sürülen yüzbinlerce Arakanlı Müslüman kardeşimizin gözyaşlarını da dindirmiş oluruz. Kudüs’te, Filistin’de Müslümanların yaşadığı bu acılara bakar mısınız? Bütün insanlar olarak birlikte hareket edersek inşallah bu acıları durdurabiliriz. Dünyanın herhangi bir yerinde katledilen, zulüm gören insanlar, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi de olsa, insanlık adına bu zulümleri önlemek lazım.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Başkan Erbaş, Bakü’de ziyaretlerde bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Azerbeycan programı kapsamında, başkent Bakü’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Erbaş, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Büyükelçi Özoral, Başkan Erbaş’a büyükelçiliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakü Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Kâmil Güneş’i de ziyaret eden Başkan Erbaş, müşavirliğin gerçekleştirdikleri hizmetler ile ilgili bilgi aldı. Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde, Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla faaliyet gösteren İlahiyat Fakültesini ziyaret eden Başkan Erbaş, yetkililerden bilgi aldı. Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi’ni de ziyaret eden Başkan Erbaş, Lise Müdürü Kadir Bektaşoğlu’ndan okul hakkında bilgi aldı. Ziyaretlerde, Bakü Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Kâmil Güneş de Başkan Erbaş’a eşlik etti.