Başbakan Binali Yıldırım ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Bangladeş’te

Çarşamba, 31 Ocak 2018 14:24
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyetle birlikte Bangladeş’e gitti. Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyeti, Hazrat Shahjalal Havalimanı’nda Türkiye’nin Bangladeş Büyükelçisi Devrim Öztürk ve yetkililer karşıladı. Başbakan Yıldırım, Bangladeş ziyareti çerçevesinde Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliği yerleşkesinin temel atma törenine katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da törende dua ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Başbakan Yıldırım’a törende, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti. Bangladeş’le Türkiye arasında kardeşlik ve dostluğa dayanan ilişkilerin ele alındığı ziyarette, Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet, Rohingya Müslümanlarının yaşadığı kampları ziyaret ederek, sığınmacıların durumu ve bölgede TİKA, AFAD, Diyanet İşleri Başkanlığı ve uluslararası örgütler tarafından gerçekleştirilen insani yardım faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

Arakanlı Müslümanlarla buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyetle Arakanlı Müslümanların yaşadığı Balukhali mülteci kampını ziyaret etti. Bangladeş’in Cox’s Bazar kentinde bulunan kampta, Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyeti, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılay’ı, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve yardım kuruluşlarının temsilcileri karşıladı. Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet, bölgede yürütülen insani yardım çalışmaları hakkında bilgi alarak, Arakanlı Müslümanlara yemek ve insani yardım dağıttı.

Ziyarette, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da hazır bulundu.

İslam dünyası Arakanlı Müslümanlara yardım etmeli

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Arakanlı Müslümanlara yardım farz mesabesinde önemli bir vecibedir.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Bangladeş Cox’s Bazar kentinde bulunan Arakanlı Müslümanların kaldığı Kutupalong kampını ziyaret etti. Başkan Erbaş ziyarette, İslam dünyasının Arakanlı Müslümanlara yardım etmesi gerektiğini belirterek, Arakanlı Müslümanlara yardımın farz mesabesinde, önemli bir vecibe olduğunu söyledi. Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) bölgede yürüttüğü yardım faaliyetleri ve kampın durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kutupalong kampında içler acısı bir durumun söz konusu olduğunu belirterek, “İnsanlar bir çadır içinde 15-20 kişi, belki 50 kişi yaşıyor. Onlara öncelikle barınma alanları kurmamız, yaşayabilecekleri yerler yapmamız lazım.” dedi. TDV’nin bölgedeki çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Erbaş, TDV’nin bugüne kadar Arakanlı mültecilere; 11 bin 258 gıda paketi, 12 bin 750 kışlık paket, 4 bin kıyafet paketi dağıttığını ve 8 duşa kabin, 11 tuvalet ve 6 su kuyusu yaptığını söyleyen Başkan Erbaş açıklamasında, TDV’nin, TİKA, Kızılay ve AFAD ile Arakanlı Müslümanlara yardımları organize ettiğini belirtti. Arakanlı Müslümanlar için bağışlanan kurban hisselerini de bölgeye ulaştırdıklarını; bugüne kadar 3 bin 350 kurbanın, Arakanlı Müslümanlar için kesildiğini ifade etti. Rohingya Müslümanlarının ülkelerine geri dönene kadar desteğe devam edeceklerini belirten Başkan Erbaş, “Müslüman kardeşlerimize hizmet, bizim en tabii vazifemizdir. Vakfımız aracılığıyla Müslüman kardeşlerimizin gönderdiği yardımları, en güzel şekilde organize etmeye çalışıyoruz. Kamplarda bütün kardeşlerimize mümkün olduğunca ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Arakanlı Müslümanlar için mescit

Kamplardaki Müslüman vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilmeleri için de imkân sağlamaya çalıştıklarını anlatan Erbaş şöyle konuştu: “Bölgeye bir mescit yapımı için çalışmalarımız devam ediyor. Buranın doğasına uygun şekilde gereken neyse o şekilde yapılacak.” Arakanlı Müslümanlara, İslam dünyasının da sahip çıkması gerektiğini dile getiren Erbaş şunları söyledi: “Bizim inancımızda Müslümanlar bir vücut gibidir. Vücudun bir organında bir sıkıntı olursa, o bütün vücudu etkiler. Onlar bizim kardeşlerimiz. Onlara sahip çıkmalı, İslam dünyası olarak bir ve güçlü olmalıyız.”