Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kilis’te roketli saldırıya uğrayan Çalık Camii'ni ziyaret etti

Pazar, 04 Mart 2018 10:17
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kilis’te teröristlerce roketli saldırıya uğrayan Çalık Camiini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Başkan Erbaş, "Bizim inancımızda mabetlerin masuniyeti ve korunmuşluğu vardır. En çetin savaşlarda bile İslam askerleri, Müslüman askerler, mabetlere dokunmazlar. Cepheye giderken 'Hiç bir şekilde silahsız insanlara dokunmayacaksınız, kadınlara, yaşlılara, çocuklara, yeşile, din adamlarına, mabetlere dokunmayacaksınız' diye, İslam askerlerinin cebine talimatlar konur. Dolayısıyla eğer camiler hedef alınıyorsa, bunun arka planında İslam'ın dışında, İslam'dan çıkmış ya da İslam'a düşman olan insanlar var demektir. Sadece camiler için demiyorum, kiliseler, havralar... Hiç bir Müslüman, hiç bir mabede zarar veremez. Eğer mabetleri hedef alıyorsa birileri, demek ki bunların İslam ile hiç bir alakaları yoktur. Bunu özellikle milletimize duyurmamız gerekir." şeklinde konuştu. Vali Mehmet Tekinarslan ise, "İster DEAŞ olsun adı, ister PYD, YPG, PKK vs. Tüm terör örgütleri insanlık düşmanıdır, din düşmanıdır.” dedi.

Terörün ırk, millet veya masum insan gözetmediğini belirterek terörün sadece bir milletin, ülkenin değil, insanlığın düşmanı olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, camideki son durumun halkın, terör örgütlerinden kurtulması gerektiğinin en önemli kanıtı olduğunu ifade ettiği açıklamasında, "Bugün terörle mücadele eden ülkelere, tüm ülkelerin yardım etmesi gerekiyor. Yani nerede bir terör faaliyeti varsa, el birliğiyle herkesin oraya yardım etmesi gerekiyor." dedi. Camide 2 kişinin şehit olduğunu ve yaralananların olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, "Dünyanın terör örgütleriyle mücadele etmesini istiyoruz. Çünkü terör; ne ırk, ne millet, ne de masum insan gözetiyor. Bugün terörle mücadele eden ülkelere, tüm ülkelerin yardım etmesi gerekiyor. Yani nerede bir terör faaliyeti varsa, el birliğiyle herkesin oraya yardım etmesi gerekiyor. Çünkü bugün bize, yarın bir başkasına olabilir. Ama öyle görülüyor ki bizim vatanımız, ülkemiz şu an hedeftedir. Bizler de millet olarak terörle mücadele noktasında ve terörün arkasındaki güçlerle mücadele noktasında her türlü gayreti göstereceğiz.” dedi. Milletimizin vatanı, bayrağı ve mukaddesatı uğruna ölümü göze aldığını ifade eden Başkan Erbaş, “Ölürsek şehit, kalırsak gazi olma ruhunu, biz daha çocuk yaştan itibaren kalplerimize yerleştiriyoruz. O yüzden, bu millet seve seve şehit olmaya gidiyor. Bizim insanımız, vatanı, bayrağı, ezanı ve namusu için seve seve şehit olmayı ezelden beri göstermiştir. Bundan sonra da göstermeye devam edecektir." diye konuştu.

Şehit ailelerine taziye

Başkan Erbaş camideki incelemelerinin ardından, saldırıda hayatını kaybeden Muzaffer Aydemir ve Tarık Tabak’ın ailelerine ve yakınlarına taziyede bulundu. Taziyede Kur’an-ı Kerim okuyarak dua eden Başkan Erbaş, saldırıda hayatını kaybeden Muzaffer Aydemir ve Tarık Tabak’ın yakınlarına başsağlığı dileklerini ileterek Kur’an-ı Kerim ve Bayrak hediye etti.

Çalık Camii görevlilerine geçmiş olsun ziyareti

Başkan Erbaş, Kilis’te terör saldırısı sonucu hasar gören Çalık Camiinin din görevlilerine ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Cami İmam-Hatibi İbrahim Halil Ağbayram ve Müezzin İbrahim Halil Aşiroğlu'na geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başkan Erbaş, Afrin’de başlatılan terörle mücadelenin en kısa zamanda zaferle bitmesini temenni ederek, "Düşmanların, teröristlerin sonu yaklaşmıştır, en kısa zamanda gelecektir. Hem ordumuzla hem de tüm güvenlik güçlerimizle topyekûn olarak bu belayı en kısa zamanda ortadan kaldıracağız. Bu birlik ve beraberlik bizde olduğu müddetçe, Allah'ın izniyle hiçbir terör örgütü, düşman, karşımızda duramaz. Ecdadımızdan bize kalan bir mirastır bu." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kilis Valiliğine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, terörist gruplarca Kilis’e düzenlenen roket saldırılarından dolayı Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan’a ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PYD/PKK tarafından Kilis'teki tarihî Çalık Camiine roket atılmasıyla ilgili, "Eğer mabetleri hedef alıyorsa birileri, demek ki bunların İslam ile hiç bir alakaları yoktur. Bunu özellikle milletimize duyurmamız gerekir." dedi. Başkan Erbaş, uzun zamandan beri milletin, Türkiye'ye karşı yürütülen terör faaliyetlerine yönelik topyekûn mücadele ettiğini söyledi. Yaklaşık bir hafta önce, şanlı ordunun tüm bu terör örgütlerini milletten uzaklaştırmak, vatanı korumak, sınır boylarını muhafaza etmek için sınır ötesi harekâta başladığını hatırlatan Başkan Erbaş, "Öncelikle şanlı ve kahraman ordumuza başarılar diliyoruz, Cenab-ı Allah'tan yardımlar diliyoruz. Bu münasebetle vatanımızın 90 bin camisinde, ordumuzun bir an önce terör belasını ortadan kaldırması için Fetih Suresini okuyarak dualar yapıyoruz.” diye konuştu. Kilis'e atılan roketlerden birinin, önceki gün camiye isabet ettiğini anımsatan Başkan Erbaş şöyle devam etti: “Roket camimizin kubbesini delerek içine düşmüştür. Orada 2 vatandaşımız şehit olmuştur. Yaralılarımız var. Bugün hem yaralılarımıza geçmiş olsun demek, hem de şehitlerimizin ailelerine taziyede bulunmak istedik. Ben şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazi ve yaralılarımıza şifa diliyorum. Şehitlik bizim için en büyük mertebedir. Gazilik en büyük mertebelerden birisidir. Bizim yüreklerimiz toplu vurdukça, Cenab-ı Hak bize yardım edecektir. O’nun ipine sımsıkı sarıldıkça, millet olarak bu belaları en kısa zamanda def edeceğiz. Kilis halkımıza geçmiş olsun. Allah, milletimize, askerimize, ordumuza, güvenlik güçlerine en kısa zamanda zaferi nasip edecektir. Hep birlikte bunun için dua ediyoruz."