Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hakkâri Üniversitesinin öğrencileriyle bir araya geldi

Pazartesi, 02 Nisan 2018 17:16
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hakkâri Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde eğitim görmekte olan öğrencilerle bir araya geldi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkâri İl Müdürlüğünün Konferans Salonu’nda, öğrencilere hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, geleceğin emanet edileceği gençliğin en önemli varlık ve büyük bir nimet olduğunu söyledi.

Gençlerin hayatında heyecan, enerji ve ideal olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Aşk ve heyecan olmadan hiçbir şey olmaz. Aşk, heyecan, samimiyet, bilgi. Bunları birbiriyle yoğurmamız gerekir. İşte o zaman kaliteli insan, nitelikli insan potansiyelimiz artacaktır. Bunun da elde edileceği en önemli yerlerden birisi üniversitedir.” dedi.

"Terör örgütleri masum insanları öldürüyor"

Zeytin Dalı Harekâtı'na değinen Başkan Erbaş, "Şimdi bizim ordumuz sınır ötesinde harekâtlar yapıyor. Neden? Çünkü zulüm var orada. Teröristler zulüm yapıyorlar. Çoluk çocuk demeden, masum insan demeden öldürüyorlar. Terörist, bazen bakıyorsunuz onun başında İslam kelimesini de görüyorsunuz ama bir camiye giriyor, caminin içinde namaz kılarken insanları öldürüyor. Nasıl Müslüman bunlar, caminin içinde namaz kılan insanları öldüren Müslüman olabilir mi? Olamaz. Öbür taraftan bakıyorsunuz başka yerlerde, başka isimlerde terör örgütleri masum insanları öldürüyor.” diye konuştu.

“Mezhepler bizim zenginliğimizdir”

İslam dünyasında mezhep savaşları çıkartılmaya çalışıldığına vurgu yapan Başkan Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sömürgeciler tarafından 100 sene önce İslam dünyası etnik kökenleri ile ayrıştırıldı. Bir devletten 50 küsur devlet çıkarıldı. O da yetmedi şimdi farklı mezhep mensupları da birbirini öldürsün diye planlar yapıyorlar. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım. İslam'da mezhepler bizim zenginliğimizdir. Hangi mezhepten olursa olsun. Ben Hanefiyim ama bugün Şafii mezhebine göre cuma namazı kıldık ve kıldırdım. Şafii de benim, Hanefi de benim, Maliki de benim, Hanbeli de benim. Bizi birbirimize düşürmeye çalışan insanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Kavga çıkartmak isteyenlere, plan yapanlara, çeşitli projeler üretenlere, bizi 40-50 parçaya bölüp de o 40-50 parçayı da kendi arasında mezhepçilik kışkırtmalarıyla bölmeye çalışanlara karşı uyanık olacağız.”