Mali Cumhuriyeti ile "Din Hizmetleri Alanında Mutabakat Zaptı" imzalandı

Pazartesi, 02 Nisan 2018 17:33
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo-ğan’ın Batı Afrika ülkeleri; Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali'yi kapsayan resmî ziyaretine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ziyaretin son durağı olan Mali’de, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Mali Cumhuriyeti Din İşleri ve İnanç Bakanlığı arasında yapılan, "Din Hizmetleri Alanında Mutabakat Zaptı"nı imzaladı.

Türkiye ve Mali arasında gerçekleştirilen anlaşmalardan, "Din Hizmetleri Alanında Mutabakat Zaptı"nı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Mali Cumhuriyeti Din İşleri ve İnanç Bakanı Thierno Amadou Oumar Hass Diallo imzaladı.

İki ülke arasında kardeşlik bağlarını pekiştirmek ve dinî alandaki işbirliği ilişkilerini güçlendirmek amacıyla imzalanan mutabakat zaptıyla kurumsal tecrübe paylaşımı, din eğitimi, din hizmeti ve dinî yayınlar gibi birçok alanda işbirliği yapılacak.

İslam’a zarar veren aşırı görüşler ve dini istismar eden örgütlerle mücadele etmeyi de içeren mutabakatta, Diyanet İşleri Başkanlığı, imamların, vaizlerin ve müezzinlerin eğitimi konusunda, Mali Cumhuriyeti’ne tecrübesiyle destek verecek. Taraflar, İslam mirasının korunması, değerinin yükseltilmesi ve yayılması için yapılan araştırma ve çalışmalar konusunda ve insani yardım ve hayırseverlik projeleri alanında işbirliği yapacak.