Gelibolu’da kadınlara özel cenaze yıkama ve kefenleme kursu

Pazartesi, 02 Nisan 2018 16:39
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çanakkale-Gelibolu İlçe Müftülüğü tarafından kadınlara yönelik cenaze yıkama ve kefenleme kursu düzenlendi. Düzenlenen kursta, cenaze yıkama ve kefenleme konusunda kadınlara eğitim verildi. Derslerde; ölüm gerçeği, ölmek üzere olana yapılması gereken görevler, şehit ve şehit cenazesi, cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, cenaze namazı ve duaları, taşıma ve defin ile taziye konuları üzerinde duruldu. Kursa katılan kadınlar, cenaze yıkamanın düşündükleri kadar zor olmadığını, kurstan aldıkları bilgilerden sonra rahatlıkla cenaze yıkayıp kefenleyebileceklerini ifade ettiler. Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler; bu tür kursların önemli olduğunu ifade ederek, özellikle de kadın cenazelerini yıkayıp kefenleyecek kişi bulmakta zorluk çekmemek adına, böyle bir kursun büyük bir önem arz ettiğini belirtti. Talep olduğu takdirde yeni kurslar da açabileceklerini söyleyen Özler, cenaze yıkama ve kefenleme kursunda öğrencileri, teorik ve uygulamalı olarak öğrenme imkânı bulduklarını söyledi.

Diğer yandan İlçe Müftülüğüne bağlı Piri Reis Kur’an Kursu öğrencileri tarafından, Afrin Operasyonuna katılarak şehit olan şanlı Mehmetçik için hatim duası yapıldı. Fetih Suresi okunarak başlayan program, tekbir, tehlil, tahmid, salavat-ı şerife okunması ve vaaz ile devam etti. Duygu dolu manevi atmosfer içinde gerçekleşen  programla ilgili konuşan Müftü Dr. İbrahim Özler, “Rabbim, Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan şanlı ordumuzun yar ve yardımcısı olsun. Mehmetçiğimizi bütün şerlerden muhafaza eylesin. Bu vesileyle tüm şühedaya da rahmetiyle muamele eylesin.” dedi. Düzenlenen program, katılımcılara yapılan ikramlarla sona erdi.

Öte yandan İlçe Müftülüğü tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kadınlara yönelik bir etkinlik düzenlendi. İlçedeki Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler, Kur’an kursu öğreticileri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Programın açılışında konuşan Müftü Dr. İbrahim Özler, günün anlam ve önemini anlattı. Daha sonra öğreticiler ve öğrenciler tarafından ilahilerin de söylendiği programda, ‘Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın’ konulu konferans veren İlçe Vaizi Selvinas Üzülmez; Dünya Kadınlar Günü’nün anlamına değinerek, geçmişte ve günümüzde adalet bağlamında kadının nasıl anlaşıldığını örnekleriyle birlikte anlattı.