Sinop’ta Mehmetçiklerimize manevi destek

Pazartesi, 02 Nisan 2018 16:57
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Sinop İl Müftülüğü ve ildeki sivil toplum kuruluşları tarafından, Afrin’de görev yapan Kahraman Mehmetçiklerimiz için ‘Dua Gecesi’ programı gerçekleştirildi.  Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen programa, Vali Hasan İpek, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Zeytin Dalı operasyonunda yaralanan Sinoplu Gazi Recep Karakolcu, din görevlileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programın açılışında konuşan İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, “Afrin’deki Mehmetçiğimizle gurur duyuyoruz. Her gün Afrin operasyonumuzu durdurmak için üst üste açıklama yapıyorlar. Biliyorlar ki sömürgelerinin önündeki en büyük engel biz olacağız. Onların katliamlarına, işgallerine dur diyecek en kudretli ruhu üfleyen bizim gençliğimiz olacaktır. Nitekim 15 Temmuz'da toplumun bütün kesimleriyle birlikte dirilen, şahlanan ve kendini keşfeden bu millet, Afrin Zeytin Dalı Operasyonu ile bir kez daha bütünleşmiş ve birbirine kenetlenmiştir.” dedi. Daha sonra Boyabat İmam-Hatip Ortaokulu Öğrencisi Mustafa Sadık Köroğlu’nun 30 Kuş şiirini seslendirmesinin ardından, Seyit Bilal 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri tarafından mehteran gösterisi ve Mehmetçikler için dualar edildi. Programın sonunda, Gerze Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Zeki Sağır dua etti.

Diğer yandan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi Salonunda, ‘Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak, Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Barlak, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansın açış konuşmasını, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik yaptı. Ardından Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Yasemin Barlak, “Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın” konulu konferansını sundu.

Öte yandan İl Müftülüğü, din görevlilerinin vaaz yapma becerilerini geliştirmek amacıyla açılan hizmet içi eğitim kursu sona erdi. Din hizmetlerinin daha kaliteli ve verimli hâle gelmesi, yeni doğan ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte personelin bilgilerini yenilemek ve vaaz yapma becerilerini geliştirmek için düzenlenen 60 saatlik hizmet içi eğitim kursunu başarı ile tamamlayan personele belgeleri verildi.