Kayseri’de hayırseverler buluşması düzenlendi

Pazartesi, 02 Nisan 2018 16:59
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kayseri İl Müftülüğü ve Diyanet Vakfı Kayseri Şubesinin ortaklaşa düzenlediği hayırseverler buluşmasının ikincisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İlyas Serenli, İl Müftüsü Şahin Güven, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, TDV Kayseri Şubesi yönetim kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, STK temsilcileri ve hayırseverler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, “Bizler TDV Kayseri Şubesi olarak kurulduğu andan bugüne kadar yapmış olduğumuz hayır çalışmalarına, özellikle son iki yıldır Suriye’de sınır ötesinde mazlum, mağdur coğrafyanın insanları olan kardeşlerimize yardım ulaştırmak için Kayserimizde kampanyalar düzenliyoruz. Bu bağlamda 2 yıl içerisinde bölgeye 284 tır yardım gönderdik. Kayserimizden bugün de 51 tır yardım göndermek suretiyle toplam 335 tır yardım ulaştırıldı.” diyerek sözlerini tamamladı. TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin de TDV çalışmalarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye Diyanet Vakfının, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte ülkemizde bin şubesi ve dünyanın 140 ülkesinde faaliyet gösterdiğini belirten Çetin, 43 yıldır 7 kıtada insanlığın hizmetinde olmak vizyonu ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti. TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli de vakıf anlayışının, geçmişten bugüne milletimize emanet olarak gelmiş köklü bir anlayış olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de “TDV’nin, gerek ülke içinde, gerek ülke dışında yaptığı faaliyetleri görünce göğsümüz kabarıyor. Kayserimiz gönlü zengin bir şehirdir. Gücü yeten, yetmeyen herkes imkânı nispetinde hayır işlemeye çalışıyor. Bu özelliğimizle bütün Türkiye’ye örnek oluyoruz. Çünkü bu bir Allah vergisidir. Rabbim herkese rızık, mal, mülk ve zenginlik veriyor ama bunu herkes dağıtamıyor. Madem Allah size çok vermiş siz de muhtaçlara vereceksiniz.” diyerek sözlerini tamamladı. Vali Süleyman Kamçı da kazançlarının önemli bölümünü başka işlerde harcayabilecekken hayır işlerinde değerlendiren ve bu bakımdan bir yarış içerisinde bu güzel geleneği sürdüren hayırseverlerimizin, önemli yatırımlarıyla ilimizin kalkınması ve gelişmesine de katkı sağladığını ifade etti. Program, katılımcılara çeşitli ikramların yapılmasıyla sona erdi.

Diğer yandan İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğünün, ‘Dinî Kavramlar Öğreticiliği’ projesi kapsamında düzenlenen, ‘Braille Alfabesi ile Dinî Kavramlar Öğreticiliği’ kursuna katılarak başarılı olan 8 kursiyere, başarı belgeleri İl Müftülüğünde düzenlenen törenle verildi. Düzenlenen törende kursiyerlere belgelerini, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven ve Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar takdim etti.

Öte yandan ‘Halep’te İnsanlık Ölmesin’ yardım kampanyası kapsamında, Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından hazırlanan 51 tır yardım konvoyu, Kayseri’den dualarla Suriye’ye uğurlandı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan uğurlama töreninde konuşan İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, yardımların devam edeceğini söyleyerek, “İki yıl önce 38 tırla yardımı başlattık, bugün itibariyle 335 tır yardımı göndermiş oluyoruz. Şimdiye kadar 284 tır yardım göndermiştik, şu anda Kayseri'mizin hayırseverlerinin katkılarıyla 51 tırlık bir yardım kampanyamızı da bugün huzur içerisinde yola çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.