Çanakkale Şehitler Abidesinden Afrin’deki Mehmetçiğe dua

Pazartesi, 02 Nisan 2018 17:01
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çanakkale İl Müftülüğünce, Tarihî Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde,  Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütlerine karşı yürütülen 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda görev yapan, şehit veya gazi olan Mehmetçiklerimiz için, Kur'an-ı Kerim tilavet edildi ve dualar edildi. Programa, Vali Orhan Tavlı, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, Çanakkale Sahil Güvenlik Komutanı Kıdemli Binbaşı Alparslan Baysal, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ilçe müftüleri, daire amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Salânın okunmasıyla başlayan program, Kur´an-ı Kerim tilaveti, getirilen salavat-ı şerifeler, okunan kaside ve ilahilerin ardından, ilçe müftülerinin ve son olarak da İl Müftüsü Arif Gökce’nin yaptığı dua ile son buldu.

Diğer yandan İl Müftülüğü Aile ve Dinî Rehberlik Bürosu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İl Müftülüğü Konferans Salonunda bir panel düzenlendi. Panele, İl Müftüsü Arif Gökce, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Kımter ve İl Vaizi Nimet Keseli Ustabaşı panelist olarak katıldı. Panelde, ADRB Koordinatörü ve Din Hizmetleri Uzmanı Muharrem Hacıkaraahmetoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün nasıl ortaya çıktığı konusunda bilgi verdi. Daha sonra panelist Doç. Dr. Nurten Kımter, “Kur’an, Sünnet Bağlamında Kadın, Adalet ve Asr-ı Saadetten Örnekler” konulu sunumunu yaptı. Panelist Nimet Keseli Ustabaşı ise “Toplumsal Cinsiyet ve Adalet” konulu sunumunda, ayetlerin kadın ve erkeklere hitap ediş şekillerinden örnekler vererek, İslam’da asla adaletsizliğin bulunmadığını, ancak günümüzde uygulanış biçimlerinde bazı hataların olduğunu ifade etti. İl Müftüsü Arif Gökce ise konuşmasında, güncel örnekler vererek ailelerin geldiği son durumu değerlendirdi.

Öte yandan Mecidiye Camii 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu dualarla eğitim-öğretime açıldı. Açılışa, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Vekili Tahir Şahin, Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Alay Komutanı Necmi İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, belediye başkanları, daire müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. İl Müftüsü Arif Gökce´nin açılış konuşmasının ardından, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, vatandaşlara konuşmasını yaptı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın da teşekkür konuşmasının ardından kursun açılışı gerçekleşti.

Ayrıca Tacettin Aslan Camii Eğitim Merkezi ve 4-6 Yaş Grubu Kur´an Kursu, İl Müftülüğü tarafından düzenlenen törenle hizmete açıldı. Programa, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, belediye başkanları, daire müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. İl Müftüsü Arif Gökce’nin açılış konuşmasının ardından, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, eğitim merkezinin ve kursun Çanakkale’ye hayırlar getirmesini temenni etti. Programda, Tacettin Aslan Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aslan´a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Kesilen kurdelenin ardından, kursun açılışı yapıldı.