Bİ DÜNYA BİLGİ

Yazan  Ayşegül Sözen Dağ | Çizen: Yahya Alakay Pazar, 03 Aralık 2017 14:09
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hepimizin bildiği gibi üzerinde yaşamın olduğu tek gezegen şu ana kadar Dünya. Dünya kadar bilgi var Dünya ile ilgili. Hangisinden başlasam bilemiyorum doğrusu. En iyisi yaşından başlamak. Dünya yaklaşık 4.54 milyar yaşındadır. Dünya’da bir gün 24 saat değil, 23 saat 56 dakika 4 saniye sürmektedir.

Dünya’nın dönme hızı giderek yavaşlamaktadır. 140 milyon yıl sonra bir gün 25 saat sürecek. Oldukça uzun bir süre olduğu için bu bilgiye şaşırıp geçebiliriz, bizi çok da ilgilendirmez değil mi? Dünya, Güneş Sistemi içinde suyun hem katı, hem sıvı, hem de gaz hâlinde bulunabildiği tek yerdir. Dünya’nın çekirdeği Güneş kadar sıcaktır. Çekirdeğinin sıcak olduğuna bakmayın siz, soğuğu da soğuktur yani. 

Dünya’da en düşük ısı -93.2°C ile Antarktika’da ölçülmüştür. Antarktika kıtası Dünya’daki tüm tatlı su kaynaklarının yüzde 70’ine ve tüm buzulların yüzde 90’ına sahiptir. Ekvatora gidildikçe ılıman bir hava oluşuyor. Hele ki cennet vatanımızda her mevsim ayrı bir güzelliktedir.

Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 71’i sularla kaplıdır. Boşuna dememişler su hayattır diye, suyun olduğu yerlerde bir yaşam belirtisi bulabiliriz her an.

Her türlü hava olayının yaşandığı dünyamızda bir  gün içinde yeryüzüne ortalama  8.6 milyon yıldırım düşmektedir.

Dünyanın zirvesi neresidir sizce? Dünya’nın en yüksek noktası 8,848 metre ile Everest Dağı’dır. Hepimizin aklına en derin noktası neresi acaba diye bir soru geldiyse onu yazalım: Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru, okyanus yüzeyinin yaklaşık 11 kilometre dibindedir. Dünya’nın üzerinde kaç çeşit canlı yaşamını sürdürüyor sizce? Bu sayıyı tam olarak bilemiyoruz ama oldukça büyük bir çeşitlilik olduğundan şüphemiz yok. Bir çay kaşığı kadar toprağın, içinde Dünya’daki tüm insan nüfusundan daha fazla organizma yaşamaktadır.

Son olarak altın değerinde bir bilgi verelim. Dünya’daki altının %99’u, çekirdeği içerisinde bulunur. Öyle ki, Dünya’nın çevresini 45 santimetre kalınlığında sarabilecek kadar altın vardır.  Ve altın değerinde bir öğüt ile yazımızı bitirelim. Allah’ın bize sayamayacağımız kadar nimetler sunduğu Dünyamıza iyi bakalım, onu koruyalım ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilen bir gezegen bırakalım.