SAHİBİNDEN SAKLANAN EŞYALAR

Yazan  Derya Yöney | Çizen: İlknur Salman Pazar, 03 Aralık 2017 14:27
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Eymen, “Anne! Kurşun kalemimi, silgimi ve defterimi bulamıyorum!”  diyerek geldi annesinin yanına. Okul çantasını hazırlıyordu ve her zamanki gibi birçok eksiği vardı.

Annesi ise bu duruma hiç şaşırmamıştı çünkü Eymen, son zamanlarda eşyalarını sürekli kaybediyordu. Bu da bir hafta içinde kaybettiği üçüncü kalem ve silgiydi! Artık bu işe bir çözüm bulmaları gerekiyordu.

“Çantam da yok anneee! Onu da bulamıyorum, okula geç kalacağım!” diyerek yeniden seslendi annesine ve çantasını aramaya devam etti. “Neyse! Bulamazsam annem ve babam yerine yenilerini alırlar nasıl olsa!” diye düşünürken odanın köşesinden gelen seslere doğru yöneldi. Sesler, akşam odanın bir köşesine fırlattığı ve sonra da nereye bıraktığını bile hatırlamadığı çantasının içinden geliyordu. Kaybettiğini düşündüğü bütün okul eşyaları çantanın içinde fısır fısır konuşuyordu.

Kalem:

“Arkadaşlar şu hâlime bir bakın! Daha dün yepyeniydim ama şimdi bitmem çok yakın. Birkaç sayfa yazı bile yazamadan eskidim. Eymen sürekli beni tepemden ısırdı, yerlere attı. Uçlarım kırıldı, boyalarım döküldü.”

Silgi :

“Ya ben?!  Eymen’in eline geçene kadar mis gibi kokuyordum, üzerime çizikler attı. En son arkadaşları beni çöpün yanında bulup Eymen’e verdiler. Bir yanlışı bile silip düzeltemeden eskidim.”

Sayfaları gelişigüzel koparılmış, karalanmış defter ise:

“Benim de sayfalarımı yırttı ve buruşturarak arkadaşlarına fırlattı…”

Eymen duyduklarına inanamıyordu! Tam yanlarına yaklaşacaktı ki bu sefer de çanta konuşmaya başladı:

“Arkadaşlar, içinizde en kötü durumda olan benim! Yırtık, sökük ve leke içindeyim. Bütün fermuarlarım koptu. İçime koyulan malzemeleri nasıl taşıyacağım bundan sonra? Yarın kendimi çöpte bulmazsam iyidir!”

Eşyalarının hepsi de Eymen’in savurgan davranışlarından dolayı çok şikayetçiydiler. Eymen ise, çok üzülmüş ve hatasını geç de olsa fark etmişti. Bitmek üzere olan kalemini alıp, defterinin kalan sayfalarından birini açarak onlara bir şiir yazdı:

“Sevgili okul eşyalarım

Kabul ediyorum çok hatalıyım

Ben tutumsuz davranan bir çocuğum

Sizleri dinleyince, inanın çok pişman oldum

Eğer beni bağışlar ve bana bir fırsat verirseniz

Tutumlu olacağım, size söz veriyorum…”