MARİFETLİ TAKVİM

Yazan  Rabia Gülcan Kardaş Pazartesi, 05 Şubat 2018 18:58
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hepicik Topucuk 28 Güncük

Sadece 4 yılda bir 29 çeken, 28 günlük tek ayımız Şubat, kısa olmasına rağmen pek yoğun bir ay.

Antep’in Baklavası Maraş’ın Yazarı

Maraş’tan ne çok yazar, şair çıkmış. Şimdi onlardan birinin şiirlerini, enfes bir dilim Antep baklavası yerken okuyabiliyorsak, bunları atalarımıza borçluyuz. E tabii, bakın yıllar önce onlar kurtardılar şehri düşman elinden. Şubat ayı hem Antep’e Gazi, hem de Maraş’a Kahraman unvanlarını kazandıran zaferlerin ayı.

8 Şubat 1921’de Antep’e Gazi unvanı verilmiş. 12 Şubat’ta ise Maraş kurtulmuş. Mevla o günleri tekrar yaşatmasın. Sahi siz neli baklava seversiniz? Fıstıklı mı cevizli mi?

Sultan Vefat Etti

Necip Fazıl diyor ya “Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?” diye... Bu dünyaya her gelen bir gün gidiyor. Şubat ayında Rahmet-i Rahmân’a kavuşanlardan biri de Osmanlı Padişahlarının 34.sü, Hilâfet-i Osmaniye’nin 25. halifesi olan Sultan 2. Abdülhamit Han. Ruhu için bir Fatiha okuruz değil mi?

(10 Şubat 1918).

Üç Cemre Düşecek

“Aman sıkı tutalım” mı dediniz içinizden? Efendim bırakın düşsün cemre. Cemre düşünce soğuk kırılır, baharın ayak sesleri duyulur. Öyle somut bir şey değil cemrenin düşmesi. Daha çok hissedilen bir tabiat hadisesi. Önce havaya (19-20 Şubat), sonra suya (26-27 Şubat), en son da  toprağa düşer. Böylece havalar ısınmaya başlar. Yani düşmesine sevineceğimiz nadir şeylerden biridir cemre.

Alo! Sesim Geliyor mu?!

1876 yılında 14 Şubat’ta telefon icat edildi. O günden beri insanların telefonla konuşma süreleri arttı. Önceleri her ülkede bile bir telefon yokken şimdi herkesin elinde bir telefon var. Peki biz ne yapıyoruz? Telefonumuz olsun ya da olmasın konuşurken, güzel kelimeler kullanmaya, konuşmaya dalıp ödevleri ihmal etmemeye çalışıyoruz.