ŞEN BAKKAL

Yazan  | Çizen: Hafsa Boynukalın Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:14
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Mehmetlerin oturduğu mahallenin bir bakkalı vardı: Şen Bakkal. Adı gibi şendi bakkalın sahibi. Küçücük bakkala o kadar çok şey nasıl da sığardı. Toplar, şekerlemeler, süsler... Penceresi küçük bir vitrin gibi kullanılır, çocuklar parlak şekerlere, simli kurşun kalemlere göz atmadan geçmezlerdi. 

Küçük yaştaki çocuklardan bazen yetişmeyen harçlığıyla kocaman bir çikolatayı almak isteyenler olurdu. Geleni gideni tatlı bir şekilde idare etmeyi bilirdi bakkal amca. “Akıllı olun, çalışkan olun.” der, nasihat ederdi çocuklara. İşi olup da bakkalı açamazsa çocuklar onun bitişikteki evine seslenirlerdi:

-Bakkal amca, bakkal amca! Sınıfı süsleyeceğiz; fener lazım, balon lazım...

Üşenmeden evinden çıkar, çocukların işlerini görmek için bakkalın yeşil demir kapısını açardı.

Mahallede bir gün Şen Bakkal’ın karşısındaki dükkâna yeni bir bakkal açıldı. Bu yeni bakkalın işleri pek de istediği gibi gitmiyordu.  Şen Bakkal’a arasıra bir kenardan bakıyor, “Acaba benim ne yanlışım var?” diyordu. Sonra da rekabet duygusu ile onun nasihatini almaktan çekiniyordu.

Birgün Mehmet ile arkadaşları yukarı mahallenin çocukları ile “En büyük uçurtma bizim mahallede olacak.” “Hayır, biz daha güzelini yaparız.” diye tatlı bir yarışa girmişlerdi. Malzemeleri yetişmeyince Mehmet büyükçe bir kavanozu ortaya koyarak,

-Herkes cebindekileri atsın, eksiklerimizi tamamlayalım, dedi. Herkes harçlıklarını kavanoza birer birer attı. Fakat paraları pek azdı. Mehmet:

-Bu yetişmeyecek galiba, dedi. Belki onlara yardımcı olabilir düşüncesiyle yeni bakkala gittiler. Bakkal çocuklara:

-Bunlar eksik. Tamamlayın, sonra gelin, dedi. Çocuklar üzülerek Şen Bakkal’a koştular, yukarı mahalle ile girdikleri yarıştan sözettiler:

-Harçlıklarımız şimdilik bu kadar. Kalanını sonra ödesek olur mu? diye sordular. Şen Bakkal:

-Olur, olur... dedi. Bir tezahürattır koptu sokakta:

- Yaşa Şen Bakkal amca! Sen çok yaşa!

Tezahüratı duyan yeni bakkal içinden: “Ne de olsa tecrübelidir, gidip sorsam ne zararı var?” diye geçirdi. Acaba bu bakkal niçin “şen” di?

Yeni bakkalı güleryüzle karşıladı eski bakkalın sahibi ona:

- İşe her sabah erkenden besmele ile başlarım. Besmele ile başlanan iş hayırlı ve bereketli olur. Sonra dürüst olmalı ve çok çalışmalı. Şunu da unutma;  başkasının elindekinde gözü olmayanın hayatı şen olur, dedi.

Mehmetlerin mahallesinde çocuklar şen, bakkal amca şendi.