BU ANAHTAR HANGİ KAPIYI AÇAR?

Yazan  Derya Yöney Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:18
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Emin’in son günlerde her zamankinden daha mutlu olması öğretmenleri gibi arkadaşlarının da dikkatini çekiyordu. Emin, eskisinden daha çok sorumluluk alıyor, arkadaşlarıyla oynadığı oyunlara daha neşeli eşlik ediyordu. Merak edip Emin’e bunun sırrını sordular.  Emin ise arkadaşlarına bir anahtardan bahsetti.

‘’Bir anahtarım var arkadaşlar! Yaptığım bütün güzel çalışmalara, katıldığım yarışmalara, oynadığım oyunlara başlarken, anahtarım bana yardımcı oluyor ve bana güzel kapılar açıyor.’’

‘‘Yaaa ne güzel!  Emin, bu anahtarı nerden alabiliriz bize de söyler misin?’

Emin gülümsedi. ‘’Anahtarı almanıza gerek yok arkadaşlar! O anahtar zaten sizde de var!’’

“Bilmece gibi konuşma lütfen Emin, hiçbirimizde senin anlattığın gibi bir anahtar yok!”  O esnada Zeynep biraz düşündükten sonra, çantasından  evlerinin anahtarını çıkardı ve:

“Bende evimizin anahtarı var ama bu anahtar sadece bizim evin kapısını açabilir. Sen ise güzel olan her kapıdan bahsediyorsun?! Nasıl olduğunu anlayamadım ben?!”

Emin yeterince meraklanan arkadaşlarını daha fazla merakta bırakmak istemiyordu.

“Peki o zaman arkadaşlar, sırrımı sizlerle paylaşacağım, dinlemeye hazır mısınız?” diyerek devam etti.

  “Benimki ‘besmele’ anahtarı;  yani her hayırlı işimize ‘besmele’yle başlarsak eğer, kapılar  açılır önümüzde birer birer!”

Arkadaşları  Emin’i merakla dinliyordu. Aslında hepsi  besmeleyi zaten biliyordu!

“İşlerimizde başlamadan önce Allah’ın adıyla güzel bir başlangıç yapıyorum ve yapacağım iş hangisiyse âdeta daha da kolaylaşıyor !”

“Peki  bu anahtar başka hangi kapıları açar?”

“Bütün güzel işlerin, güzel başlangıçların kapısını açar… Hatta bizim için çok sıradan görünen işlerimiz bile ‘besmele anahtar’ımızı kullanırsak daha da güzelleşir.  “Mesela,  yatağımızdan kalkarken, ellerimizi yıkarken, sofraya otururken, okula giderken, servise binerken, sınıfa girerken,  her gün evden çıkarken, akşam eve dönerken, sınavlara hazırlanırken her zaman kalbimizde ve dilimizde olmalı anahtarımız.”

Arkadaşları çok heyecanlanmıştı ve bundan sonra onlar da anahtarlarını kullanmayı unutmayacaktı.