DİLEK ÖYKÜ AHRAZ VE EFE GÜNGÖR İLE "MOTOKASK" PROJESİ ÜZERİNE KONUŞTUK

Yazan  Zeynep Demir Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:19
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer hazırladıkları “Motokask” projesi ile bir teknoloji firmasının dünya çapında düzenlediği ‘Solve For Tomorrow’ (Gelecek için Çözüm) bilim yarışmasında dünya birincisi oldular.

Sevgili Dilek ve Efe, öncelikle sizleri tanıyalım. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Dilek: Merhaba ben Dilek Öykü Ahraz. 13 yaşındayım, 4 senedir Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim görmekteyim. Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Asım Eren Ortaokulunda 8. sınıfta okumaktayım. Babam polis memuru, annem ev hanımı. Bir kız kardeşim var.

Efe: Merhabalar, ben Efe Gündeğer. Öykü ile aynı sınıftayız. Hobilerimin başında satranç oynamak, yüzmek ve keman çalmak geliyor. Teknolojiyi ve bilimi çok seviyorum, bundan dolayı çevreme ve ülkeme faydalı, yeni projeler yapıyorum. Bu yıl TÜBİTAK 11. Ortaokullar arası araştırma proje yarışmasında “İnovatif Ekmek Dolabı” adlı projemle Türkiye birincisi oldum. Dilek Öykü arkadaşım ile birlikte “Motokask” isimli bir proje yaptık.

“Motokask” projesiyle “Geleceğin Mucitleri” yarışmasında dünya birinciliğini kazandınız. Projenin fikri kimden/nereden çıktı?

Dilek: Polis memuru babam evde motosiklet kazalarının ne kadar fazla olduğundan ve bu kazaların da genellikle ölümle sonuçlandığından bahsetmişti. Ben de motosiklet kazalarının nedenini ve neden ölümle sonuçlandığını araştırdım. Ve karşıma can kaybının en temel sebebi olarak sürücülerin kask takma alışkanlığının olmaması çıktı. Bu soruna nasıl bir çözüm üretebilirim diye düşündüm ve bu fikri Efe ile paylaştım. Böylelikle Motokask projesi ortaya çıktı.

ABD, Çin, Kanada gibi devletlerin de yarıştığı bir organizasyonda ülkemizi temsil ettiniz. Yarışmayı kazandığınızda neler hissettiniz?

Efe: Projemizle ülkemizi dünya çapında temsil etmek ve birinci olmak beni çok gururlandırdı. Bu birincilik bana ileride yapacağım projelerim için ışık kaynağı oldu.  Aynı zamanda ülkemin isminin de uluslararası başarılarda söyleniyor olması beni çok mutlu ediyor, bundan sonra bunun için daha fazla gayret göstereceğim.

Teknolojiyle aranızın iyi olduğu ve onu doğru şekilde kullandığınız muhakkak.  Genç arkadaşlarınıza bu konuda tavsiyeleriniz var mı?

Efe: Teknolojiyi, insanlara faydalı ve insanların hayatlarını kolaylaştırmak için kullanmalıyız.    Araştırarak, mevcut bilgilerden yola çıkarak yeni ürünler, yeni cihazlar üretmeye; yeni süreçler, sistemler ve hizmetler tesis etmeye; üretilmiş olanları önemli ölçüde geliştirmeye çalışmalıyız. Böyle yapalım ki atalarımızın bize bıraktığı mirası, cennet vatanımızı hak ettiği yüksek yerlere taşıyalım.