ÖZLÜ SÖZLÜK

Yazan  Fatma Nur Yılmaz Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:24
Öğeyi Oyla
(3 oy)

ABDEST: Namaz kılmak, Kâbe’yi tavaf etmek, Kur’an okumak gibi ibadetler için vücutta yapılan temizlik. Abdest, görünen kirlerden temizlediği gibi görünmeyen kirlerden de temizler. Bir çeşit koruma kalkanıdır.

ACELE: Bir işi çabucak yapmaya çalışma. Yapılan işin tastamam ve doğru olmama tehlikesi olduğu için atalarımız, “Acele işe şeytan karışır” demişler. Sanki geçen gün aceleyle yaptığım matematik ödevimdeki yanlışlarımı görmüşler.

ADALET: Hak sahibine hakkını vermek, bir işi olması gerektiği gibi yapmak. Adaletli olmak, haksızlığa uğrayan sevmediğin bir arkadaşın bile olsa ona hakkını vermeyi gerektirir.

AF: Bir suçu, günahı ya da kötülüğü bağışlamak, yanlış bir davranışa ceza vermekten vazgeçmek. Arkadaşın sana yalan mı söyledi? Affet. Onun kötülük yaparak kararttığı kalbini sen iyilik yaparak temizle.

AHİRET: Ölümle başlayan ve hiç bitmeyecek olan hayata verilen isim. Dünyayı her gün birçok sınavdan geçtiğimiz kocaman bir okul olarak düşünürsek; burada karnesini iyiliklerle dolduranlar ahirette cennete gidecek. O zaman ne yapıyoruz?  İyilikleri artırıp kötülüklerden uzak duruyoruz.

AHİT: “Bir daha sağlıksız yiyecekler yemeyeceğim” dediğimizde yaptığımız şey; söz verme, antlaşma. Nasıl uçmayan kuş, yüzmeyen balık olmazsa sözünde durmayan Müslüman da olmaz.

AİLE: Bir çatı altında yaşayan; anne, baba, çocuklardan oluşan şükür sebebi. Toplumu oluşturan en küçük topluluk. Bu topluluğun dedeli ve nineli bir çeşidi de vardır ki tadına doyum olmaz.