SEVGİ DİLİ

Yazan  Musa Mert Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:35
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Peygamber Efendimiz çocuklara, özellikle de torunlarına türlü türlü şakalar yapardı. “Çoluk çocuğuna ve aile fertlerine karşı Allah Rasulü’nden daha şefkatli hiçbir kimseye şahit olmadım.” der Peygamberimizin küçük dostlarından Enes bin Malik. Sonra sözlerine şöyle devam eder: “Allah Rasulü, biz çocukların arasına karışır, güler yüzle şakalar yapardı.”

Peygamberimizin çocuklarla şakalaşmaya ne çok önem verdiğini ve onun bu konuda ne derece samimi olduğunu da “Peygamber Efendimiz, çocuklarla şakalaşma konusunda insanların en önde olanıdır.”  sözleriyle anlatır Peygamberimizin küçük dostu Enes bin Malik.

Enes’e bir görev vereceğinde onun kâkülünü çeker,  kulaklarını dört açıp verilen görevi dikkatle dinlemesi ve iyi anlaması için de,

— Hey iki kulaklı, diye ona takılarak başlardı sözlerine.

Ebu Hureyre’nin anlattığına göre
Peygamber Efendimiz bir gün arkadaşlarıyla oturuyordu. Hz. Hüseyin’i kucağına almış, onu hem öpüyor hem de dilini çıkararak onunla şakalaşıyordu. Peygamberimizin kırmızı dilini gören Hazret-i Hüseyin, adeta kendinden geçiyor, neşeden kahkahalara boğuluyordu. Peygamberimiz tekrar tekrar dilini çıkarıyor, Hazret-i Hüseyin de katıla katıla gülüyordu.

O sırada Peygamberimizin yanında bulunan Uyeyne bin Bedr, gördükleri karşısında hayretler içinde kaldı.

— Gözlerime inanamıyorum, böyle böyle mi yapıyor, diyerek Peygamberimizin yaptığı gibi yaptı. Sonra,

— Vallahi benim çocuğum olur, büyür, sakalı çıkardı, ben onu bir kere bile öpmezdim, dedi.

Bu sözleri duyan Peygamberimiz, Uyeyne’ye döndü ve hayretle,

— Merhamet etmeyene merhamet edilmez, buyurdu.