MERHABA

Yazan  Dr. Faruk Görgülü Pazartesi, 05 Şubat 2018 19:36
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yılın kış manzaralı bir ayını yaşıyoruz. Okullar yarıyıl tatiline girdi. Tatilde neler yapacağınızı biliyorsunuz. Oyun oynayacak, dinlenecek, bol bol okuyacak ve varsa eksiklerinizi tamamlayacaksınız.

Bu sayımızda Peygamberimizin önemle tavsiye ettiği Besmeleyi işlemeye çalıştık.

Her şey onunla başlar, o sözlerin başıdır.

Bismillâhirrahmânirrahîm; esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla başlarım, demektir.

Efendimiz: “Bineğine Allah’ın adı ile bin.” buyurmuştur.

Güvende emniyette olmak için; güzel bir başlangıç için; mutlu ve huzurlu olmak için, her işimizin hayırla sonuçlanması için: “Bismillâhirrahmânirrahîm” demek gerekir.

Yerken içerken bolluk bereket için; yatarken kalkarken huzur için, okurken yazarken fayda için, her güzel işe başlarken besmele çekmek sünnettir.

Peygamberimiz: “Biriniz yemek yiyeceğiniz zaman ‘Bismillâh’ desin. Eğer yemeğin başında Besmele çekmeyi unutursa; ‘Bismillâhi fî evvelihî ve âhirihî’” (Yemek öncesi ve sonrası Allah’ı anarım) desin” buyuruyor.

Yine Rasulullah Efendimiz: “Bismillâhirrahmânirrahîm ile başlanmayan her anlamlı iş, bereketsiz ve sonuçsuzdur” buyararak, bu güzel sözü hayatımızın hemen her anında söylememizi öneriyor.

Bu sayımızda besmeleyle ilgili birbirinden güzel yazılar, ilginç  hikayeler, rengârenk çizgiler, bulmacalar sizleri bekliyor. Haydi Bismillâh diyerek okumaya başlayalım.

Dergimiz ekinde hediyemiz olan, bilgi kartları serimizin ‘Soru Cevaplı Dinî Bilgiler’ kartlarını almanızı hatırlatırım.

Bir sonraki sayımızda buluşana kadar Rahmân ve Rahîm olan Allah’a emanet olun.

Bu kategoriden diğerleri: « SEVGİ DİLİ KOMŞULUK »