SÜT DİŞİN MACERASI

Yazan  Zeynep Demir | Çizen: Hüseyin Aydemir Pazar, 04 Mart 2018 19:38
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Benim adım süt diş, biz kocaman bir aileyiz ve sevgili Mert’in dişleriyiz. Mert’le tanıştığımızda o henüz bir bebekti. Fakat hızla büyüyordu. Benim de ortaya çıkıp onun yemek yemesine, sulu elmaları ısırıp, sebzeleri çiğnemesine yardım etmem gerekiyordu. Kardeşlerim de bana yardım edecekti. Mert’le ilk tanışacak olan bendim ve çok heyecanlıydım. Ortaya çıkarken birazcık canını acıttığımı söyleyebilirim. Bunun için çok üzgünüm. Bizimle önce Mert’in annesi ilgilendi. Bana ve kardeşlerime çok iyi baktı. Mert biraz daha büyüdüğünde artık bizleri temizleme görevini kendisi üstlendi. Onun sayesinde hiç hasta olmadım.

Son zamanlarda ise içim kıpır kıpır. Yerimde duramıyor, sürekli bir o tarafa bir bu tarafa sallanıyorum. Ben kıpırdadıkça köpek diş Havhav biraz kızıyor, uslu durmamı söylüyor, ama ne yapayım, ben büyüdüm, artık dışarı çıkmak istiyorum. O kadar sallanmaya başladım ki, Mert de bu durumu fark etti.

Bir sabah Mert kahvaltıda salatalık yiyordu. Bir ısırık almasıyla kendimi salatalığın üzerinde buldum. O koşarak banyoya gitti. Bense sıkıştığım yerden kurtuldum. Mutfak masasının üzerinde yuvarlanmaya başladım. Oradan pencerenin kenarına zıpladım.
Meğer mutfak penceresi açıkmış, rüzgârın esmesiyle kendimi bahçedeki çimlerin ortasında buldum. Bu da yetmezmiş gibi bir serçe beni yiyecek sanıp tuttuğu gibi yuvasına götürdü. Yuva ağacın en tepesindeydi ve her yeri görebiliyordum. Neyse ki yenilecek bir şey olmadığımı hemen anladı da beni geri aşağıya bıraktı.

O sırada Mert’in babası dışarı çıkıyormuş. Yuvadan tam da onun çantasına düştüm. Bütün gün çantada kaldım. Mert’in babası postacı, onunla bütün şehri dolaştım. İtiraf etmeliyim çok yoruldum. Akşam eve döndüğümüzde gördüm ki Mert beni çok aramış, sessizce çantadan çıkıp bir köşede beni bulmasını bekledim. Nihayet beni buldu. Güzel bir kavanozun içine koydu. Kardeşlerim akşam neler olduğunu sordular, “Sormayın başıma neler geldi.” dedim. “Siz siz olun sakın mutfak penceresinden çıkmayın.”