KOMŞU KOMŞU HUUU

Yazan  Derya Yöney Pazar, 04 Mart 2018 20:22
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Babasının iş değişikliği nedeniyle yeni bir mahalleye taşınmışlardı. Taşındıkları mahalle, insanların mutluluk ve huzur içinde yaşadığı çok güzel, tertemiz bir mahalleydi. Betül’ü  ve ailesini  yeni  bir ev, okul, yeni arkadaşlar ve komşular bekliyordu burada. Bunu düşünmek Betül’ü çok heyecanlandırıyordu. 

Apartmana ilk geldikleri gün kendilerine, “Hoş geldiniz” diyen bazı komşularıyla hemen tanışmışlardı ama daha tanışmadıkları çok insan vardı. Betül, yeni komşularının kimler olduğunu, neler yaptıklarını çok merak ediyordu. Hatta onları dışarıdan gözlemleyerek tanımaya çalışıyordu. Nasıl mı? Mesela, evlerden birinin penceresinden sürekli görünen bir kedi vardı ve Betül, o evde hayvanları çok seven ve kedi besleyen birinin yaşadığını düşünüyordu. Bir diğer evin pencere kenarında sürekli bebek oyuncakları görünüyor, bazen de evden ağlama sesleri duyuluyordu. Büyük ihtimalle bu evde de küçük bir bebek vardı. En alt kattaki evin penceresinde ise, sürekli pencere kenarındaki koltukta oturan ve dışarıyı seyreden yaşlı bir teyze vardı. Belli ki, yalnız yaşıyordu. “Komşu komşu huuu!”diye seslenmek istiyor, onlarla tanışmak için sabırsızlanıyordu. Ama nasıl yapacaktı ki bunu? Betül düşüncelere dalmışken, mutfaktan mis gibi kurabiye kokuları yayıldı etrafa. Koşarak gitti annesinin yanına:

-Anneciğim, biz yeni  komşularımızla  ne zaman tanışacağız?

- Güzel kızım, bunun için biraz zaman lazım, hem onlar da bizimle tanışmak istediklerini söylediler, bize bir ev ziyareti yapacaklar yakında.

Ama Betül’ün beklemeye sabrı yoktu. Kurabiyelere takıldı gözü:

- Anne, şu kurabiyelerden komşulara da götürelim mi?  diye sordu. Annesi:

-Tabii ki canım, ben de sana soracaktım zaten komşulara götürebilir misin diye?

İşte Betül istediği fırsatı yakalamıştı. Komşularla tanışmak için bundan güzel fırsat mı olurdu?

Ding dong ding dong… Bir elinde kurabiyelerle, heyecanla basmıştı her bir komşunun kapısının ziline. Önce kendisini tanıtıyor, sonra da her biriyle tanışıyordu. Çok geçmeden kendisine yeni bir arkadaş bile bulmuştu. Tanıştığı insanlar tahmin ettiğinden çok daha samimiydi ve komşularla birlikte yeni mahallelerine alışmak çok daha kolaydı.

‘Ding Dong!’ Zil sesiyle açılır kapılar
Hal hatır sorar birbirine komşular
Sohbet edilir, ziyarete gidilir,
Komşuluk yapmak çok güzeldir.