ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR!

Yazan  Musa Mert Salı, 10 Nisan 2018 20:53
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Zaman zaman Medine pazarına uğrardı Allah Rasulü (s.a.s.). Esnafı ziyaret eder, hâl hatır sorardı. Onlarla sohbet ederdi. Pazarda işlerin yolunda gidip gitmediğini sorup bilgi alırdı. Dertlerini dinler, varsa bir sıkıntıları hâl çaresine bakardı. Temiz, dürüst ve adil bir ticaretin gerçekleşmesi için pazarı kontrol ederdi. Esnafı teftiş etmeyi de ihmal etmezdi.

Günlerden bir gün yine pazarda dolaşırken bir dükkânın önünde durdu. Burası bir zahire dükkânıydı. Dükkânın önünde bir sergi, serginin üzerinde bir tahıl yığını vardı. Tahıl yığınına elini daldırdı Peygamber Efendimiz. Biraz daha derine daldırınca bir de ne görsün; tahılın alt kısmı ıslak değil mi!

Elini yavaşça çıkardı Efendimiz. Başına dikilmiş kendisini izleyen zahireciye döndü. Elindeki ıslaklığa işaret ederek,

  Ey zahireci, bu ıslaklık da nedir, diye sordu hayretle.

Allah Rasulü’nün (s.a.s.)  yüzünün düştüğünü gören adam mahcup mahcup,

— Yağmura yakalandı ey Allah’ın Rasulü, diye cevap verdi.

Allah Rasulü (s.a.s.) karşılaştığı bu durumdan hiç hoşlanmadı.

— İnsanlar görsünler de aldanmasınlar diye ıslak kısmı zahirenin üzerine koyman gerekmez miydi, buyurdu. Peşinden şu sert uyarısı yankılandı pazarda:

  Bizi aldatan bizden değildir!

Hatasını anlayan adam çok utandı.

Olan biteni izleyenler, dudaklarını ısırdılar. Çok basitmiş gibi görünen bir yanlış davranışın ne büyük sonuçlar doğurabileceğini anladılar.

“Bizi aldatan bizden değildir!” İnanan her insanın yüreğini ağzına getiren çok etkileyici bir uyarıydı bu. Dilden dile aktarılan bu uyarı, Müslüman tüccarın kulağına küpe oldu.