MUSTAFA ÖKKEŞ EVREN İLE DİYANET ÇOCUK DERGİSİ SÖYLEŞİSİ

Yazan  Vural Kaya Perşembe, 06 Eylül 2018 22:01
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Birkaç cümle ile sizi tanıyabilir miyiz?

Allah’ın kuluyum. Hz. Muhammed’in ümmetindenim. Kitabım Kur’an. Dinim İslam. Kıblem Kâbe. Vatanım dünyanın en güzel ülkesi Türkiye. Doğum yerim İslahiye. (1966) Ana ve ata yurdum Osmaniye. Çocukluğum ve ilk gençlik çağım İskenderun’da geçti.  İskenderun İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldum. İktisat okudum. Muhasebecilik ve özel sektörde yöneticilik yaptım. Evli ve üç çocuk babasıyım. Okuyor, okuyor ve çocuklar için yazıyorum.  Çocuklar için yazdığım altı kitabım var. Şu an Adana’da ikamet ediyorum.

Çocukken çocuklar için yazacağınızı düşler miydiniz?

Çocukken yazar olma hayalini kurardım fakat çocuklar için yazacağımı hiç düşünmemiştim. İlk çocuğum dünyaya geldiğinde ona bir şiir yazmıştım. İşte o günden sonra çocuklar için yazmaya karar verdim.

Çocukken en çok neleri okumayı severdiniz?

Hiç şüphesiz çizgi romanlardı. Tarkan, Karaoğlan, Teksas, Tommiks, Kızıl Maske, Zagor… Ve tabii ki Kemalettin Tuğcu’nun kitapları.

Çok sevgili okurlarımız nasıl iyi okur olur sizce?

İyi okur olmanın birinci ve en önemli şartı kelimeleri sevmektir. Güzel kelimeler biriktirmek ve kelimelerle arkadaş olabilmektir. Okuduğunu anlatmak, aktarmak yahut bir yerlere yazmak, insanı iyi bir okur yapar. İyi bir okur olmak için aynı zamanda iyi bir dinleyici olmak gerekir, sonra iyi bir gözlemci. Kulak ve göz tıpkı dil gibi okuma aracıdır. Biz resimleri gözlerimizle, sesleri de kulaklarımızla okuruz. İyi bir okur olmanın şartlarından biri de düzenli bir şekilde dergi takip etmektir.

Diyanet Çocuk Dergisi hakkında neler söylersiniz?

Diyanet Çocuk Dergisi’nin çocuklara güzel kelimeler öğreten ve onlara okumayı sevdiren bir dergi olduğunu düşünüyorum.

Size ait bir gezegen olsaydı ne yapmak isterdiniz?

Gezegenimi başkalarıyla paylaşmak isterdim. En çok da çocuklarla paylaşırdım.

Küçük Prens’ten alıntılayarak sorayım: Keyfinizce harcayacak elli üç dakikanız olsaydı ne yapmak isterdiniz?

Elli üç dakikayı çarçur ederek harcayıp bitirmezdim. Elli üç dakikada hem geçmiş, hem de gelecek zamanlara yolculuk yaparak zamanı çoğaltırdım. Hayal kurardım, düşünürdüm, okurdum, soru sorardım, anlamaya çalışırdım, yeni kelimeler öğrenir ve kâinat kitabını okumaya çalışırdım.

Çok sevgili okurlarımıza özel tavsiyeleriniz neler olur acaba?

Hayal kurmalarını tavsiye ediyorum. Arada sırada gökyüzüne bakmalarını, bulutlardan atlar yapmalarını, yağmurun şarkısını dinlemelerini, rüzgârın sesine kulak vermelerini, bir ağaca sarılmalarını, gece yatmadan önce kitap okumalarını tavsiye ediyorum.

İlk yazınız, şiiriniz vs. yayınlandığında hissettiğiniz duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Hiç unutmam ilk şiirim İskenderun’da yerel bir gazetede şair Dr. Mehmet Sılay’ın şiiriyle yan yana yayımlanmıştı da kendimi önemli ve büyük bir şair olarak düşlemiş, içten içe sevinmiş ve o sayfayı her önüme gelene göstermiştim. Sonra Güneysu Dergisi’nde yayımlanınca da artık edebiyat dünyasına girdim diye sevinmiştim. Ve o sevinç duyguları hiç eksilmedi, eksilmez de…

Yazdığınız çocuk ve gençlik kitaplarından en çok hangisini önemsiyorsunuz? Elbette bu soruyu sorarken çocuklarınız gibi olan kitaplarınız arasında bir ayrım yapmanızı istemiyoruz fakat en gözde eserinizi de merak etmiyor değiliz?

Şiir, öykü ve deneme kitaplarımın tamamı bilgi, gözlem ve hayal dünyamın ürünü olarak ortaya çıkarken, “Arkadaşım Cami” kitabım, benim ve çocuklarımın yaşadıklarını anlatıyor. Bu nedenle  “Arkadaşım Cami”  kitabımın yeri ayrı. Bu kitap, benim ve çocuklarımın mahalle, okul ve yaz Kur’an Kursu’nda yaşadığımız bazen komik, bazen hüzünlü olayları, maceraları anlatıyor. 

Çok sevgili okurumuzun yüreklerine dokunacak bir hoşça kal der misiniz?

Ben onlara “Hoşça kalın” demeyeyim. Bu röportaj vesilesiyle onların yüreklerine şöyle gönülden bir “Merhaba!”  diyeyim, “Selam!” diyeyim.  Onların kelime dağarcıklarına sizin aracılığınızla güzel kelimeler ikram edeyim. Sizi ve bütün çocukları Allah’a emanet ediyorum…

Bu kategoriden diğerleri: « ALLAME NİNE OZON TABAKASI »