OZON TABAKASI

Yazan  Nesrin Aktaran | Çizen: Yahya Alakay Perşembe, 06 Eylül 2018 22:46
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Merhaba arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi Güneş’in ve onun yaydığı ışınların bize ve çevremize olan faydaları saymakla bitmez. Ancak Güneş ışınlarının çevre ve insan sağlığına zararlı olan morötesi ışınları da bulunmaktadır. Peki dünyamız, UV-B ve UV-C gibi zararlı olan bu ışınlardan nasıl korunur? Dünyamızı saran atmosfer tabakalarından biri olan ozon tabakası ile korunur desem? Haydi o zaman bu sayımızda dünyamıza kalkan görevi yapan ozon tabakasını yakından tanıyalım.

Ozon tabakası, Güneş’ten gelen zararlı ışınları süzer ve en basit tek hücreli bitkilerden böceklere, balıklardan kuşlara ve insanlardan tüm canlılara kadar her birinin olumsuz etkilenmesini engeller. Ozon tabakası bu şekilde işini yaparken 1980’li yılların ortalarında bilim insanları, Antarktika üzerindeki ozon tabakasının delindiğini keşfetti. Tabii delindi derken gerçek bir delikten değil, ozon tabakasında yaşanan incelmeden bahsetmişlerdir.

Evet, maalesef büyük oranda insanın ürettiği ve kullandığı kimyasal olan kloroflorokarbonlar (CFC) nedeniyle ozon tabakası incelmektedir. Bu kimyasallar, plastik, köpük malzeme, parfüm, deodorant, bitmiş bataryalar, buzdolapları ve motorlu taşıtların klima cihazları, fabrika gazları ve daha birçok üründen salınan gazlar ile ozon tabakasına zarar vermektedir.

Bunun önüne geçebilmek için Türkiye’nin de içinde bulunduğu 150 ülke, her yıl 16 Eylül’de “Uluslararası Ozon Koruma Günü” düzenlemektedir. Hatta ülkemiz, ozonu korumadaki başarısı dolayısıyla 2012, 2014 ve 2016 yıllarında Onur Madalyası’na layık görülmüştür.

Peki, bireysel olarak biz bu konuda ne yapabiliriz? Kullanacağımız ürünleri çevreye zarar vermeyenlerle değiştirebiliriz. Mesela parfüm yerine çevre dostu olan kolonya ve gül suyunu kullanabiliriz. Doğal sabun ve şampuanları tercih edebiliriz. Atık maddeleri çevreye atmayarak geri dönüşümü teşvik edebiliriz.