OKULDA YEŞEREN HAYALLER

Yazan  Derya Yöney Perşembe, 06 Eylül 2018 22:54
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Bahçeye minicik bir tohum olarak ekildiğimde zamanla yaşayacağım güzelliklerden habersizdim. Buranın çocukların cıvıl cıvıl dolaştığı bir okul bahçesi olduğunu görmem biraz zaman aldı. Beni buraya eken ve büyümem için emek verenlerin okulun birinci sınıf öğrencilerinden bir grup olduğunu da sonradan öğrendim.

Günlerimi toprak altında geçirirken çocukların sadece seslerini duyuyordum. Bana uygun toprağı ve ışığı olan bir yer bulmak için, öğretmenleriyle birlikte nasıl da uğraşmışlardı! Büyüyeceğim ve yemyeşil dallarımla kendilerine gölge olacağım günlerin hayalini kurmuşlardı. Benim ise hayalim; çocukları, okulu görebilmek, rüzgârı ve güneşi hissedebilmekti. Kafamı topraktan çıkarmaya başladığım andan itibaren hayallerimiz gerçekleşmeye başlamıştı. Toprak nasıl bana yurt olduysa, okul da çocuklara öyle yuva oldu yıllar içinde. Ben okul bahçesinde büyüdüm.

Onlar ise kendi akıl bahçelerinde zamanla boy verdi, büyüdü, gelişti. Birlikte pek çok anı biriktirdik. Bu sebepten olsa gerek, benim için yaz ayları biraz da ayrılık demek! Her yıl, eylül ayını ve çocukların okula dönüşünü heyecanla beklerim. “Ah şu okullar bir açılsaydı. Ortalık şenlenseydi…” diye söylenir dururum. En çok da Ömer’i özlerim. Benim tohumumu o ekmişti toprağa, can suyumu ilk o vermişti. Nasıl da büyümüştür ben görmeyeli! Sesinden bile tanırım onu!

Nihayet beklediğim büyük gün geldi!  Tatlı bir sevinç rüzgârı her yanımı kapladı. “Ohh”, diyorum kendi kendime. Artık kavuştuk işte! Sevgili çocuklar, ne kadar da büyümüşsünüz yaz tatilinde! Hasretle sarılmak istiyorum her birinize! Onlar da beni çok özlemişler belli… Hem sadece beni mi? Okulu, öğretmenlerini, arkadaşlarını… Gelir gelmez çevremde bir halka oluşturdular hemen. Sevinç içinde bir şarkı söylediler.

Ders zili çalıp da okula doğru koştuklarında, “Ah çocuklar, şu küçük sevimli okulda yeşeren hayallerimiz gerçekleşmeye başladı bile. Sizler büyüyüp mutlu oldukça, hayata hazırlandıkça ben daha da yeşereceğim ve sizlerle gurur duyacağım.” diyerek seslendim arkalarından.

“Çocuklar çevremde halka,

Koşarak gelirler yanıma,

Bir hayaldim, yeşerdim zamanla,

Birler, ikiler, üç ve dörtler,

Hepsi de arı gibi işler,

Yüzleri neşeyle güler.”

Bu kategoriden diğerleri: « MAVİ PEYGAMBERLERİ TANIYALIM »