GEZEGENLER ARASI DÖNÜŞ MÜSABAKASI

Yazan  Fatma Nur Yılmaz | Çizen: Hüseyin Aydemir Perşembe, 08 Kasım 2018 22:28
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Sınıflar Arası Bilek Güreşi Müsabakası, Ülkeler Arası Futbol Şampiyonası, Kuzenler Arası Acı Biber Yeme Yarışması… Dünya üzerinde bunun gibi birçok yarışma düzenleniyor. Ama ben bugün seni Dünya’nın da bizzat katıldığı baş döndürücü bir yarışmayla tanıştıracağım: GEZEGENLER ARASI DÖNÜŞ MÜSABAKASI’yla!

Gezegenler, onların uyduları ve Güneş sürekli bir dönüş içerisindedir. Uydular kendi etraflarında ve gezegenlerin etrafında dönerken gezegenler de kendi etraflarında ve Güneş’in etrafında dönerler. Güneş de etrafında dönen gezegenlerle beraber kendi etrafında döner. Ancak her bir gezegenin kendi etrafındaki dönüş hızı birbirinden farklıdır.

Gezegenler en hızlı gezegen olmak için zorlu bir mücadele verirler. Aylar süren yarışma hep aynı şekilde sonuçlanır:

Jüpiter kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte tamamlayarak birinci olurken, 243 gün süren dönüşüyle Venüs en yavaş gezegen seçilir. Yarım saatlik farkla ikinci olan Satürn’ü teselli etmekse Uranüs’e düşer.  Yeterince tezahürat yapmadığımızdan olacak, Dünya 24 saat süren dönüşüyle ilk üçe bile giremez.

Sıra dışı bir yarışma öyle değil mi? Yarışmayı daha sıra dışı kılan bir şey söyleyeyim mi? Söylüyorum, dinle: Bu yarış sen oturmuş, her şeyden habersiz dergini okurken bile devam ediyor. Allah dilediği sürece de devam edecek. Şimdi önce dergiyi, sonra da gözlerini kapat. Bitiş çizgisini birinci olarak geçen Jüpiter’i, üzgün Satürn’ü hayal et ve bu muhteşem düzenin sahibine şükret.

Bu kategoriden diğerleri: « HALKA ATMA ALLAME NİNE »