KÂĞIT ATIKLAR

Yazan  Nesrin Aktaran | Çizen: Yahya Alakay Perşembe, 08 Kasım 2018 22:33
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Merhaba arkadaşlar, doğa ve çevrenin korunması, tüm canlılar için yapılabilecek en önemli şeylerden biridir.  Bunu yapmanın en güzel yolu ise atık maddeleri geri dönüşüme kazandırmaktır. Geri dönüşüm ile birçok atıktan tekrar tekrar yararlanabildiğimizi artık hepimiz biliyoruz.  Peki, bu atıklardan biri olan kâğıtlar hakkında ne biliyoruz? Haydi o halde hep birlikte kâğıt atıkların önemine bir göz atalım.

Hepimizin bildiği gibi kâğıdın hammaddesi ağaçlardır. Okulda, evde, alışverişte kısaca hayatımızın her alanında kullandığımız kâğıtların üretilebilmesi için ağaca ihtiyacımız var. Ancak günümüzde atık kâğıtların ve kartonların geri dönüştürülmesi ile de kâğıt ihtiyacımız karşılanmakta. Bu da bir ton atık kâğıdın geri dönüştürülmesi ile 17 ağacın ve her yıl yaklaşık 25 milyon ağacın kurtarılabildiği anlamına gelmektedir.

Bunlara ek olarak her 54 gazete kâğıdının geri dönüşümü ile üç insanın tükettiği oksijeni üreten bir ağaç kurtarılmakta. Atık kâğıtların geri dönüşümü ile kâğıt üretimi esnasında ortaya çıkan endüstriyel atıklar, su ve hava kirliliği azalmakta, çöp alanlarının dolması engellenmekte, daha fazla enerji tasarrufu ile ekonomimize katkı sağlanmaktadır.

Geri dönüşüme bir de şu örnekle bir göz atalım. Diyelim o gün her görenin ağzını açık bırakacak kadar mükemmel bir resim çizdik. Tam eserimizi tamamlıyorduk ki elimiz yanda duran su bardağına çarptı. Eyvah, resim mahvoldu! Sence bu resim çöpe mi atılmalı yoksa geri dönüşüme mi kazandırılmalı. Tabii ki geri dönüşüme kazandırılmalı. Böylece hiçbir ağaca zarar vermeden yeni sanat eserleri meydana getirebileceğimiz bir kâğıda dönüşür öyle değil mi?

Tıpkı resim kâğıdında olduğu gibi defter, kitap, gazete, dergi, karton gibi kullanılan kâğıt ürünlerini de çöpe atmak yerine bu atıkları toplama ünitelerine götürebiliriz.  Bu konuda  bireysel olarak bizim yapacağımız katkı çok önemlidir.