KIŞIN AYAK SESLERİ

Yazan  Rabia Gülcan Kardaş Perşembe, 08 Kasım 2018 22:35
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kasım ayı 11. ay ve 30 gün çekiyor. 2018 neredeyse bitti. 2019’un sesi kulaklarınıza geliyor mu?

4 Kasım’da Lodos rüzgârları var. Ayrıca ayın 6’sında Kuşgeçimi, 12’sinde Lodos Fırtınası var.

7 Kasım Hızır günlerinin, yani yazın sonu. Eski takvimlerde bir yıl Hızır (Yeşil Mevsim) ve Kasım günleri olarak ikiye ayrılır.  Hızır yaz dönemini, Kasım kış dönemini temsil eder. Hızır 186 gün, Kasım 179 gün sürer. Kasım Günleri’nin başlamasından birkaç gün sonra Pastırma Yazı denilen sıcak günler gelir. Ardından da kış soğukları başlar. Bu sene Pastırma Yazı 12 Kasım’da…

10 Kasım Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefâtı (1938). 10-16 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’dır. Hafta içinde yurdun her köşesinde değişik etkinliklerle anma törenleri düzenlenir. Hafta dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal ile tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla yâd ederiz.

12 Kasım hepimiz için acı hatıralarla geliyor. 1999 yılında 7.2 büyüklüğünde, Düzce ve Bolu Depremi yaşandı. Deprem öncesinde ne gibi tedbirler alabileceğimizi, deprem sırasında nasıl davranmamız gerektiğini öğretmenlerinize sorarak öğrenebilirsiniz.

12 Kasım aynı zamanda Dünya Çocuk Kitapları Haftası. Kitap okurken dikkatli bir şekilde, anlayarak ve düşünerek okuyun e mi?

16 Kasım haşeratın gizlenmesi. Sağda solda yolunu kaybetmiş bir böcek görürseniz aman can havliyle çığlık atıp böcekçiği de annenizi de korkutmayın. O sadece evine doğru göç eden, zor toplanmış, azıcık geç kalmış bir canlı. Bırakın yoluna devam etsin.

19 Kasım’ı 20 Kasım’a bağlayan gece Mevlid Kandili. Bu gece Peygamberimizin doğduğu gece. Zaten mevlid, doğum demektir. Biliyorsunuz Peygamberimiz tüm insanlara gönderildi. Dünyadaki tüm Müslümanlarla aynı neşeyi, sevinci yaşamak ne güzel değil mi? Bütün çocuklar bugün sevindirilmeli. Siz hem sevinen hem sevindiren olmaya ne dersiniz?

27 Kasım güz yağmurlarının sonu. Demek ki yağmurluklar dinlenmek üzere dolaba girebilir.

Kasım ayında vefat eden şairlerimizi ben söyleyeyim, siz de onlardan birer şiir bulup okuyun, anlaştık mı? 1 Kasım 1958’de Yahya Kemal, 7 Kasım 1600’de Baki, 27 Kasım 1780’de Şair Fitnat Hanım vefat etmiş. Şiirleri anlamak için sözlük gerekebilir ama hissetmek için gönül verin yeter.   

Kasım ayında vefat eden sanatkârlarımızdan biri de İsmail Dede Efendi’dir.  29 Kasım 1846’da vefat etmiştir. Bestelerinden birini dinleyip kulaklarınızın pasını silmeye ne dersiniz?

20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edildi.