KASİDE-İ BÜRDE

Yazan  Zehra Reçber Perşembe, 08 Kasım 2018 22:47
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Peygamber Efendimize sevgimizi göstermek için geçmişten günümüze şairler birçok şiir yazmışlardır. Bu şiir türlerinden biri “kaside”dir. Biliyor musunuz, bu kasidelerden biri Peygamber Efendimizin huzurunda okunmuştur. Size Kaside-i Bürde’den ve sahibinden bahsedeceğim.

Bu kasidede Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’nin üstün ahlaki vasıfları, getirdiği tevhid mesajının değeri, ona iman eden ve yolundan giden sahabenin cesareti şiirsel bir dille anlatılır. Bu şiir, Rasulullah’ın o kadar çok beğenisini kazanır ki; şair daha kasideyi okurken Hz. Peygamber üzerindeki hırkayı çıkarıp ona hediye eder. Arapça’da hırkaya “bürde” denir. Bu nedenle bu kaside “Kaside-i Bürde” olarak anılır.

Peki, bu edebiyat şaheserinin yazarı kimdir? Biraz da onu tanıyalım isterseniz. Hz. Ka’b bin Züheyr, şair bir aileden gelmekte. Dedesi, halası, babası ve kardeşi şair olan bir sahabi. Daha çocuk yaştayken şiir diline hâkimiyeti babasının dikkatini çekmiş ve oğlunu şiirini kötüye kullanmaması yönünde uyarmıştı. İşte o nasihati tutan Hz. Ka’b, Peygamberimiz (s.a.s.)’in hediyesine layık olmuştu. Artık o hırka ölene kadar sahip olduğu en kıymetli hazineydi. Yüksek meblağlar karşılığında kimler istemedi ki o hırkayı kendisinden. Fakat onun için bundan daha kıymetli bir hazine olamazdı. Ölünceye kadar bu kıymetli hediyeyi kimseye vermemeye kararlıydı, öyle de oldu.

Hırkanın şu anda nerede olduğunu merak ediyorsanız sizi sevindirecek bir haberimiz var. Uzun asırlar İslam’ın sancaktarlığını yapan Osmanlı padişahları bu hırkayı bütün Müslümanlar için gözleri gibi korumuşlardır. Onu Topkapı Sarayı’nda Has Oda’nın Mukaddes Emanetler Dairesi’nde altın bir sanduka içerisinde muhafaza etmişlerdir. O odada hafızlar tarafından aralıksız olarak Kur’an-ı Kerim okunmaktadır. Bu gelenek günümüzde de devam etmektedir. Yolunuz İstanbul’a düşerse Topkapı Sarayı Müzesi’nde siz de ziyaret edebilirsiniz.

Bu kategoriden diğerleri: « MAVİ PEYGAMBERLERİ TANIYALIM »