ÖZLÜ SÖZLÜK

Yazan  Fatma Nur Yılmaz Perşembe, 08 Kasım 2018 22:58
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Fabl

Ana kahramanı hayvanlar olan, bir şeyleri öğretmek amacıyla yazılmış eğitici ve eğlenceli hikâye. Sık sık karşılaştığımız Tilki ile Karga, Ağustos Böceği ile Karınca, Kaplumbağa ile Tavşan hikâyelerinden her biri.

FARZ

Dinimize göre kesin olarak yapmamız gereken. Allah’ın emri. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi.

FATİH

Kelime anlamı; açan, açıcı. Bir ülkeyi, şehri ya da kaleyi fetheden kimseye, orada yaşayan insanların İslam ile tanışmasını sağladığı için verilen isim. Sultan 2. Mehmed’e İstanbul’u fethetmesinin ardından verilen unvan.

Fesleğen

Yeşil, bazen de koyu mor renkli, güzel mi güzel kokulu bir bitki. Kokusu bakımından nanenin uzaktan akrabası. Süs olarak saksıda gözümüzü, baharat olarak da yemekte damağımızı şenlendirir.

FEN

Bilgi, bilim. Fizik, kimya, biyoloji ve matematiğe verilen ortak isim.

FIKRA

Anlattığımızda üzgün olan arkadaşımızı bir dakika içinde neşelendiren kısa, öz ve güldürücü hikâyecik. Nasreddin Hoca ve Temel en bilinen kahramanlardandır.

Fısıldamak

Kulaktan kulağa oynarkenki konuşma şeklimiz. Kısık sesle, kimsenin duymayacağı şekilde söylemek.

FİKİR

Beyin fabrikasında üretilen paha biçilmez bir ürün. Düşünce, niyet, istek.

FOSİL

Çok eski zamanlarda toprak altında kalarak taşlaşan bitki ve hayvan kalıntıları. Şöyle düşün; bir köpek kemiğini toprağa gömerek saklamış ve orada unutmuş. Yıllar yıllar sonra sen fidan dikmek için toprağı kazıyorsun ve taşlaşmış bir kemikle karşılaşıyorsun. İşte o kemiğe verilen isim.

FUTBOL

Her biri on bir kişiden oluşan iki takımın topa ayakla vurarak oynadığı oyun.