Kayıp Tarihin İzinde

Yazan  Muhammed Kâmil YAYKAN Çarşamba, 31 Ocak 2018 19:37
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Doğu da Batı da Allah’ındır.” (Bakara, 2/115.)

Yıllar önce dil öğrenimi için gittiği Amerika’da yaşadığı zihinsel aydınlanmanın tezhahürünü tarihçi-yazar Beyazıt Akman “kendi medeniyetimin saklı hazinesini keşfettim.” sözleriyle açıklıyor.

Yazarın daha önce kaleme aldığı Dünyanın İlk Günü, Son: Seferad: Sultan Bayezid’in Savaşı, Osman: Aşk ve Savaş isimli tarihi romanlarının ardından karşımıza çıkan Kayıp Tarihin İzinde; Beyazıt Akman’ın kendi ifadesi ile ilk kurgusuz nesir kitabı. Derdi; Batı’da yüzyıllardır planlı ve kasıtlı bir şekilde ince ince dokunarak inşa edilen Müslüman düşmanlığının ve bu kurgunun Doğu’daki yanlı yansımalarının ne denli problemli ve mesnetsiz olduğunu, yalnızca bizlere değil tüm dünyaya göstermek/öğretmek olan Akman, -önceki eserlerinde de olduğu gibi- Kayıp Tarihin İzinde’de bu meramı ile karşımıza çıkıyor ve anlattıklarını bir tarihçi için olmazsa olmazlardan belgelerle destekleyerek tarihsel bilgilerimizi sorgulatacak yepyeni bilgiler veriyor bizlere.

Kendi dönüşümünü “Ben Doğu’yu Batı’da keşfettim.” sözüyle özetleyen Beyazıt Akman’ın son kitabı olan Kayıp Tarihin İzinde adlı eser; günümüzde üzülerek müşahede ettiğimiz pek çok problemin zihinsel alt yapısını, bu problemlerin kimler tarafından nasıl kurgulandığını ve tüm bu sorunların çözümüne aslında nasıl ulaşabileceğimizi anlatan bir kaynak kitap hüviyetiyle karşımıza çıkıyor.

“Fatih’ten Shakespeare’e Doğu Batı” üst başlığı ile yayıma hazırlanan kitap toplamda 12 makale ile karşımıza çıkıyor. Bu makalelerde neler yok ki?.. Batı’da “Dünyanın son günü” olarak kabul edilen 29 Mayıs 1453’ün aslında dünyanın yeniden doğumu olduğu; Fatih Sultan Mehmet’in insanlığa ve bilime verdiği değeri; yaptığı çalışmalarla bugünün bilim dünyasına katkı sağlayan İbn Sînâ, Ali Kuşçu, El-İdrisî ve ismini burada zikredemediğimiz pek çok Müslüman âlimi ve yazdıklarından hareketle Shakespeare’in Türk ve Müslümanlara dair hiç de olumlu olmayan tasvirleri ve tahkirleri…

İyi okumalar…